Festiwal Funduszy Europejskich w Oświęcimiu. Edukacja przez rozrywkę

Kategoria: Działania promocyjne
08.08.2016
​20 wystawców prezentujących swoje projekty, kilkaset osób w Mobilnym Punkcie Informacyjnym pytających o unijne dotacje oraz tysiące mieszkańców Oświęcimia i turystów uczestniczyło w Festiwalu Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie”.

FFE-Osw2016-1.jpg

"Fundusze Europejskie to nie tylko drogi, szkoły, szpitale, ale przede wszystkim pieniądze dla twórczych Małopolan" – mówił Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa wręczając nagrodę za najlepsze stoisko na Festiwalu.

Tytuł najlepszego wystawcy w Oświęcimiu otrzymała firma Gospodarstwo Pasieczne Tomasz Łysoń.

FFE-Osw2016-2.jpg

Warto rozmawiać

Było innowacyjnie, edukacyjnie, kreatywnie i rozrywkowo. Festiwal Funduszy to jedyna taka platforma umożliwiająca bezpośrednie spotkania z tymi, którzy realizują projekty finansowane ze środków unijnych. To, także doskonała przestrzeń do dyskusji i wymiany informacji na temat przygotowania i realizacji unijnych projektów. Chętnie korzystali z tego Ci, którzy planują sięgnąć po wsparcie, jakie dają Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz krajowe programy operacyjne.

Masz pomysł, masz dotacje

Szczególną popularnością wśród odwiedzających cieszyły się stoiska Roberta i Agaty Tyran prezentujące ekologiczne wędliny i pieczywo wyprodukowane z wykorzystaniem mąki konopnej oraz firmy WOSANA ze zdrowotnymi napojami owocowymi z dodatkiem spiruliny. Co łączy te dwa projekty? Bez wątpienia nowatorski charakter oraz bon na innowacje w wysokości 100 tys. zł, który otrzymali pomysłodawcy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Nauka w parze z biznesem

"Dzięki tej dotacji, możemy teraz we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, opracować innowacyjną recepturę na ciastka i batony z wykorzystaniem mąki konopnej, jako zamiennika cukru" – tłumaczy Marzena Babraj pełnomocnik z firmy "Robert Tyran".

Również ich nowe produkty wędliniarskie na bazie solanki z mąki konopnej to krok w stronę popularnej teraz zdrowej żywności. Efektem obu projektów mają być lepsze i zdrowsze wyroby, które odznaczać się będą wysoką jakością. 

Na jakość oraz innowacyjność swoich produktów stawia także firma WOSANA.

"Dofinansowanie, które  otrzymaliśmy w ramach bonów na innowacje  przeznaczyliśmy na opracowanie napojów owocowych z dodatkiem prozdrowotnej spiruliny. Nowy produkt będzie posiadał nie tylko walory smakowo-zapachowe, ale także wpływać korzystnie na zdrowie" – mówi Krzysztof Wolański z-ca Dyrektora Handlowego firmy. 

Bony na innowacje

„Bony na innowacje” to bezzwrotne dotacje na potrzeby innowacyjnego rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność w Małopolsce. Dzięki uzyskanym środkom, firma zyskuje możliwość opracowania nowego, bądź ulepszenia dotychczas oferowanego produktu czy też usługi, jak również ma szansę na wprowadzenie zmian procesowych w przedsiębiorstwie.

Obecnie trwa drugi nabór wniosków na Bony. Dokumenty można składać do 31 października. Do tej pory przedsiębiorcy złożyli w nim 45 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę prawie 4,5 mln zł.

Zobacz galerię zdjęć z Oświęcimia

Unijny Oświęcim

Jak efektywnie wykorzystać unijne dotacje pokazuje sam Oświęcim, gospodarz wczorajszego wydarzenia, który z sukcesem sięga po unijne środki. Powiat Oświęcimski zrealizował w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego ponad 400 projektów o wartości przekraczającej 1,2 mld zł

Największy i najbardziej spektakularny to Oświęcimska Przestrzeń Spotkań. Za ponad 140 mln zł zielone tereny wzdłuż Soły otwarto dla mieszkańców i turystów odwiedzających muzeum Auschwitz.  Warto jeszcze wspomnieć o oświęcimskim rynku, miejscu gdzie odbywał się Festiwal Funduszy Europejskich. Jego modernizacja pochłonęła ponad 7 mln zł, większość środków pochodziła z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Przebudowa Rynku Głównego wraz z infrastrukturą w Oświęcimiu została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015.

Czas na pytania o Fundusze Europejskie

Odwiedzający oświęcimski rynek przekonali się, że o unijnych tematach można mówić prosto i zrozumiale, a dodatkową inspiracją i zachętą do sięgania po wsparcie były przykłady projektów prezentowanych przez Wystawców Festiwalu, którzy dzięki unijnym środkom, rozwinęli swój biznes.

Podczas Festiwalu Funduszy Europejskich, w specjalnym namiocie, dyżurowali specjaliści ds. Funduszy Europejskich. Odwiedzający chętnie pytali o możliwość sięgnięcia po unijne dotacje.

Najczęściej poruszanymi tematami konsultacji były możliwości pozyskania środków unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz na rozwój już istniejących firm. Ponadto wiele konsultacji dotyczyło dofinansowania do wymiany pieców w indywidualnych budynkach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne, a także możliwościami wsparcia w ramach funduszy europejskich do montażu instalacji OZE w gospodarstwach domowych.

Z konsultacji korzystały również organizacje pozarządowe, zainteresowane środkami na rozwój ich działalności oraz przedsiębiorcy i instytucje zainteresowane dofinansowaniem do szkoleń zawodowych, staży i utworzeniem w firmie nowych miejsc pracy

Muzyczna twarz Funduszy

Festiwalowi towarzyszyły liczne konkursy, pokazy oraz specjalna strefa zabaw dla najmłodszych.  Wśród wielu inspirujących propozycji każdy znalazł coś dla siebie. Funduszowe atrakcje przeplatały się ze wspaniałymi koncertami. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru był Dawid Podsiadło. Przed oświęcimską publicznością wystąpili również: Zespół Elita Lejdis,  Duet CONTRA Iwona Bryzek i Klaudia Żmuda, Sonia Nowak & Oskar Dębski & Acoustic Cover Squad,    Zuzia Bratek oraz  Sayes.

dawid_ffe oswiecim.JPG

Kalendarz imprez w ramach Festiwalu Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie”

  • 21 sierpnia – Olkusz (Rynek) - gwiazda: Zakopower 
  • 28 sierpnia – Nowy Sącz (Rynek) - gwiazda: Afromental

Organizatorem Festiwalu Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie” jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Więcej o Festiwalu

Więcej informacji o Festiwalu: www.festiwal.fundusze.malopolska.pl

Facebook:  Małopolska. Fundusze Europejskie