Ponad 2,66 mln zł na walkę ze stresem

06.11.2018
Do 19 listopada br. podmioty lecznicze (publiczne i prywatne) mogą starać się o dofinansowanie działań związanych z zapobieganiem chorobom wywoływanym przez stres, skierowanych do małopolskich pracowników.

Ze środków unijnych będą mogły pokryć nawet do 95% kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

choroby odstresowe.jpg

Zwiększenie umiejętności radzenia sobie z napięciem u osób pracujących staje się koniecznością. Jak wynika z raportów, stres i zagrożenia psychospołeczne związane z pracą, odpowiadają za około 50- 60% nieobecności Polaków w pracy. Według statystyk problemy wynikające z zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania stanowią najczęstszą przyczynę przedstawianych zwolnień osób ubezpieczonych w ZUS. Praca zawodowa jest więc jednym z głównych czynników wywołujących stres.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Gdy mobilizuje i napędza do działania, stres staje się naszym sprzymierzeńcem. Jednak gdy jest zbyt silny lub długotrwały, zaczyna powodować szkody w naszym organizmie. Sytuacje stresowe mogą być powodem wielu dolegliwości, w tym także przyczyną zaburzeń nerwicowych, zaburzeń nastroju.

Nie od dziś wiadomo, iż lepiej zapobiegać niż leczyć. W celu zwiększenia umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i funkcjonowaniem na rynku pracy powstał Program profilaktyki skierowany do małopolskich pracowników. Jego realizacja pozwoli na ograniczenie negatywnych skutków napięcia i zapobieganie występowania chorób odstresowych - przede wszystkim zaburzeń psychicznych - w województwie małopolskim.

Odstresować Małopolskę

Małopolskie podmioty lecznicze, zarówno publiczne jak i prywatne, zainteresowane realizacją Programu, mogą pozyskać na ten cel środki finansowe z Funduszy Europejskich. Ponad 2,66 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczono na ten cel. Nabór wniosków o dofinansowanie potrwa do 19 listopada br.

Szczegółowe informacje na temat konkursu, regulamin oraz dokumentacja dostępne są w ogłoszeniu o naborze w ramach Poddziałanie 8.6.2. Programy zdrowotne.

Zachęcamy do kontaktu z Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich – Infolinia (12) 616 06 16.