W Nowym Sączu debatowano na temat czystego powietrza

Kategoria: Wydarzenia
21.09.2016
Zainteresowani wymianą kotłów mogli na miejscu porozmawiać ze specjalistami z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich na temat możliwości otrzymania wsparcia. Pytania dotyczyły głównie warunków przyznawania dotacji, roli audytora energetycznego czy środków na termomodernizację.
"Czyste powietrze jest konstytutywnym elementem każdego regionu. Ma ono wpływ na zdrowie mieszkańców, jego atrakcyjność, a także na rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Na naszym terenie jest wielu producentów ekologicznej żywności, czyste powietrze ma bardzo duży wpływ na jej jakość. – powiedział Leszek Zegzda z Zarządu Województwa podczas kolejnej debaty poświęconej dotacjom na wymianę kotłów w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego 2014-2020, która odbyła się w Nowym Sączu.

debata_NS1_640.jpg

Na likwidację starego kotła i zastąpienie go przyłączeniem do sieci ciepłowniczej, kotłem na paliwo stałe bądź gaz lub też odnawialnym źródłem energii można otrzymać 350 zł na każdy kilowat obliczonej mocy nowego źródła ciepła (nie więcej niż 8 tys. zł) oraz  80 zł za każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni w przypadku wymiany instalacji (ale nie więcej niż 6 tys. zł). 

Jest jeden warunek - wykonanie termomodernizacji. W opinii ekspertów uczestniczących w debacie jest to inwestycja, która przyniesie natychmiastowy efekt w postaci zmniejszenia kosztów utrzymania budynku. Dodatkowe środki na ten cel można pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w ramach programu „Jawor”. jest to częściowo umarzalna i niskooprocentowana pożyczka.

debata_NS3_640.jpg

"Nasz region jest absolutnym liderem w ilości środków finansowych jakie mamy na wymianę pieców w gospodarstwach domowych. – podkreślał Leszek Zegzda. 

Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego 2014-2020 na zmianę sposobu ogrzewania małopolskich domów przeznaczył 100 mln euro.

debata_NS2_640.jpg

"Organizowane w całej Małopolsce debaty to nie tylko nakłanianie mieszkańców do sięgania po dotacje na wymianę kotłów”- mówił Leszek Zegzda.

Jego zdaniem  to przede wszystkim pobudzanie świadomości obywatelskiej oraz budowanie odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie.

W dyskusji wzięli udział: Leszek Zegzda – Członek Zarządu Województwa, Ryszard Nowak - Prezydent Miasta Nowego Sącza, Jan Golba - Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, Ewa Gondek z nowosądeckiej delegatury WIOŚW, przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz eksperci od ekologicznych pieców na paliwa stałe oraz systemów grzewczych opartych na paliwie gazowym i OZE (pompy ciepła, panele słoneczne).

Na kolejną debatę zapraszamy już 27 września 2016 r. do Nowego Targu.