Zainspiruj się w Myślenicach! Festiwal Funduszy Europejskich

Kategoria: Wydarzenia
10.06.2016
Czy można mówić prosto o Funduszach Europejskich? Oczywiście, że tak! Udowodnią to wystawcy, którzy w niedzielę, 12 czerwca pojawią się na myślenickim rynku. A to wszystko w ramach Festiwalu „Małopolska myśli o Tobie” (start o godzinie 14).

myslenice1_640.jpg

Oprócz sporej dawki ciekawych informacji, inspirujących warsztatów i nowatorskich stoisk, wieczorem wystąpi zespół Afromental.

Brak pomysłu na niedzielę? Wybierz Myślenice

W Myślenicach będzie można skorzystać z wielu aktywności: warsztatów, konkursów, zabaw, pokazów i konsultacji. Wszystkie zostały przygotowane przez wystawców, którzy po raz pierwszy będą opowiadali mieszkańcom Myślenic o tym co ich łączy. W ubiegłych latach skorzystali z unijnego dofinansowania, dzięki czemu założyli, rozwinęli bądź rozszerzyli działalność swojej firmy czy instytucji.

Swoje osiągnięcia zrelacjonują: Mago-Bawełniany Raj, Powiat Limanowski, Ekokropka Anny Janik, Szkoła Górska – Niepubliczna Placówka Kształcenia Ustawicznego, Makuk, Gmina Myślenice, Wood & Crafts, HEN-HAFT Pracownia Strojów Ludowych i Stylizowanych Henryki Poniewierskiej, SPIN – Faro Consulting, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A., Gmina Ochotnica Dolna, Wstążką malowane Klaudii Naściszewskiej, QBEUSZ, Rabczańscy twórcy plastycy „Galeria pod Lilianną”, Przewodnik po Małopolsce oraz stoisko „Rynek Pracy”.

Poznaj wystawców

Wystawcy Festiwalu Funduszy Europejskich "Małopolska myśli o Tobie" w Myślenicach w ubiegłych latach skorzystali z unijnego dofinansowania, dzięki czemu założyli, rozwinęli bądź rozszerzyli działalność swojej firmy czy instytucji. Zaserwują odwiedzającym dużą porcję inspiracji.

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A. dzięki blisko 10 mln zł unijnej dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego odrestaurowało wnętrze Pijalni Głównej Wód Mineralnych w Krynicy – Zdroju. Pozyskane fundusze zostały wykorzystane na doposażenie Pijalni w nowoczesny i profesjonalny sprzęt oświetleniowy i nagłaśniający, co wzbogaciło ofertę kulturalną obiektu, który stał się organizatorem m.in. takich wydarzeń jak: „Krynica Źródłem Kultury” oraz wielu koncertów polskich gwiazd. Przestronne wnętrza Pijalni Głównej są także idealnym miejscem spotkań biznesowych i organizacji sympozjów oraz konferencji. Najlepszym przykładem jest organizowane tu co roku Forum Ekonomiczne.

Gmina Ochotnica Dolna to prawdziwe zagłębie unijnych projektów. Do tej pory udało jej się pozyskać blisko 14 mln zł z unijnych funduszy. Gmina zainwestowała je m.in. w odnawialne źródła energii. Ponad 1,6 mln zł dotacji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczyła na zakup paneli fotowoltaicznych, które umożliwiają produkcję energii elektrycznej w szkole i oczyszczalni ścieków w Tylmanowej. Fundusze Europejskie pomogły również gminie rozwinąć potencjał turystyczny – dzięki dotacji w wysokości 2,4 mln zł w 2015 roku został tu zakończony projekt pn. „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna”, w ramach którego na najwyższych szczytach należących administracyjnie do Gminy (Lubaniu, Gorcu, Magurkach i Koziar) powstały cztery wieże widokowe, oraz altany i całoroczne trasy do uprawiania turystyki.

Fundusze Europejskie umożliwiły promocję swoich walorów turystycznych i architektonicznych także Powiatowi Limanowskiemu. Ponad 2 mln zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoliły na modernizację istniejących oraz budowę nowych tras narciarstwa biegowego wokół Mogielicy w trzech gminach: Słopicach, Kamienicach i Dobrej. Oprócz tras, w gminach, zostały urządzone wypożyczalnie sprzętu sportowego – jego prezentację zobaczymy podczas niedzielnego Festiwalu w Myślenicach.

„Hen-Haft” Pracownia Strojów Ludowych i Stylizowanych i jego założycielka to dowód na to, że na realizację marzeń nigdy nie jest za późno. Pani Henryka Poniewierska za unijne fundusze otwarła własną pracownię, w której wykonuje własnoręcznie robione stroje ludowe. Dotacja, którą udało jej się pozyskać w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiła jej także zakup specjalistycznej maszyny HAFCIARKI. Cuda, jakie powstają w pracowni „Hen – Haft” już w niedzielę będzie można oglądać na myślenickim Rynku.

Po unijne środki z sukcesem sięga także Gmina Myślenice. Największą inwestycję w historii miasta udało się zrealizować właśnie dzięki Funduszom Europejskim. Za blisko 163 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zmodernizowano sieć wodno-kanalizacyjną. Z kolei ponad 8 mln zł dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoliło na rewitalizację Zarabia. Fundusze Europejskie pozwoliły także poprawić sytuację na lokalnym rynku pracy w Myślenicach: 3,7 mln zł z programu regionalnego Gmina wykorzystała na utworzenie parku przemysłowo-technologicznego w Myślenicach. Również w ramach tego programu, dzięki ponad 1,3 mln zł dotacji, w Trzemeśni, powstała sala gimnastyczna wyposażona w sprzęt sportowy i zaplecze socjalne.

„Złote rączki” to krakowska spółdzielnia socjalna, jeden z projektów zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim, w ramach Akademii Rozwoju Ekonomii Społecznej. Jej pracownicy, masażyści z dysfunkcją wzroku, udowadniają, że profesjonalny masaż to świetne narzędzie do pobudzenia sił witalnych i regeneracji organizmu. Próbka ich umiejętności już w niedzielę na festiwalowym stoisku w Myślenicach.

Koncert, koncerty, koncerty

Oprócz wielu aktywności, na uczestników Festiwalu Funduszy Europejskich czeka spora dawka dobrej muzyki. Wystąpią Anna i Kinga Gurgul, które wygrały pierwszą edycję programu „Aplauz, Aplauz”. Usłyszymy także Martynę Raczek, wielokrotną laureatkę najważniejszych konkursów wokalnych i artystycznych, a także energetyczne zespoły Porch i Gryps. Bezpośrednio przed głównym koncertem zaśpiewa Paulina Bisztyga, dziennikarka muzyczna Radia Kraków, autorka wielu tomików poezji, tekstów piosenek i autorskich albumów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Afromental (godz. 20:45).

Na myślenickim rynku dowiesz się wszystkiego o Funduszach Europejskich

Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat możliwości otrzymania unijnej dotacji, specjaliści od programów pomocowych będą służyć doradztwem i konsultacjami na stoisku Funduszy Europejskich. 

Od 7 do 12 czerwca na myślenickim Rynku będzie czynny Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. W godz. 11.00-18.00 (podczas Festiwalu w godz. 14.00-19.00) będzie można bezpłatnie porozmawiać ze specjalistami Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Małopolskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Fundacji Rozwoju Regionu Rabka, Programu Współpracy Transgranicznej Interreg VA Polska – Słowacja 2014-2020 oraz Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości na temat rozwoju ścieżki zawodowej czy dotacji dla firm, instytucji i organizacji pozarządowych (zobacz szczegółowy program dyżurów).

Kalendarz imprez w ramach Festiwalu Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie”

  • 12 czerwca – Myślenice (Rynek) - gwiazda: Afromental
  • 7 sierpnia – Oświęcim (Rynek) - gwiazda: Dawid Podsiadło
  • 21 sierpnia – Olkusz (Rynek) - gwiazda: Zakopower
  • 28 sierpnia – Nowy Sącz (Rynek) - gwiazda: Afromental

Organizatorem Festiwalu Funduszy Europejskich „Małopolska myśli o Tobie” jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.