Zaproszenie na konferencję: "Wiek Wolności – od niepodległości do wyzwań przyszłości"

Kategoria: Wydarzenia
12.06.2018
XI Konferencja organizowana w tym roku pod hasłem WIEK WOLNOŚCI – OD NIEPODLEGŁOŚCI DO WYZWAŃ PRZYSZŁOŚCI stanowi próbę nakreślenia miejsca, jakie zajmuje Polska w Europie i świecie sto lat po odzyskaniu niepodległości.

baner 290x163.jpg

Jak sugeruje tytuł, najistotniejszy element debat będzie dotyczył „wolności”, której idea, ze względu na bolesne, ale również i twórcze doświadczenia historyczne oraz kulturowe, nabiera w naszym kraju szczególnego znaczenia.

Jak pisał John S. Mill, Geniusz ludzki może oddychać swobodnie tylko w atmosferze wolności*. Podstawowy  wymiar  wolności  dotyczy wolności do samostanowienia, wolności słowa, wolności kreacji i samodzielnego myślenia, realizowanych na wszystkich płaszczyznach życia społecznego.

 Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym decydowania

o własnej teraźniejszości i przyszłości, w szczególny sposób inspiruje do dokonania pogłębionej analizy dotychczasowych osiągnięć, a także skonfrontowania się z jakością budowanego standardu wolności.

Zaproszeni do udziału w XI Konferencji Krakowskiej goście – naukowcy, publicyści, politycy – w dyskusjach panelowych będą rozwijać poszczególne wątki dotyczące wolności, odnosząc się do czterech zagadnień:

  • Wolność - co to takiego?
  • Wolność słowa a kultura debaty publicznej
  • Wywalczona wolność i co dalej... przyszłość Polski w Europie
  • Samorządność po 2020 roku - wolność do samostanowienia w regionach

Uczestnicy konferencji staną się świadkami dyskusji o sposobach działania i rozwijania sfery wolności.

Rejestracja na konferencję oraz szczegółowa agenda dostępne na stronie: www.konferencjekrakowskie.pl.

* John Stuart MILL O WOLNOŚCI fragmenty, tłum. Amelia Kurlandzka