Błyskawiczne działania samorządu, szybka decyzja Brukseli

21.04.2020
Komisja Europejska zatwierdziła propozycję Małopolski, by przeznaczyć 325 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na walkę ze skutkami pandemii w regionie.

325 mln.jpg

- Decyzję w tej sprawie otrzymaliśmy już po dwóch godzinach od przesłania do Komisji Europejskiej oficjalnej propozycji zmian w programie, dotyczącej przesunięć środków finansowych na działania w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. To ekspresowe tempo wskazuje, jak ważną rolę w walce z pandemią odgrywają Fundusze Unii Europejskiej.

– podkreśla Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego

Efektem przyjętych zmian jest przekierowanie 325 mln zł na realizację działań w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej, podzielonych na trzy pakiety: medyczny, przedsiębiorczość i płynności finansowej.  227 mln zł trafi na wsparcie przedsiębiorców, w tym na Bony Rekompensacyjne i niskooprocentowane pożyczki, a pozostała suma – 100 mln zł na zabezpieczenie szpitali w sprzęt medyczny niezbędny do niesienia pomocy pacjentom dotkniętym epidemią.

- To dzięki pozytywnej decyzja KE możliwy będzie nie tylko zakup nowych karetek, respiratorów czy kardiomonitorów dla szpitali, ale także ochrona miejsc pracy i pomoc małopolskim przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności finansowej.

– dodaje Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Dodatkowe ułatwienia dla beneficjantów Funduszy Europejskich umożliwia także obowiązująca od soboty  specustawa funduszowa.  To zestaw rozwiązań wspierających firmy, instytucje czy organizacje, które zmagają się z ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa przy realizacji projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Celem specustawy jest zwiększenie elastyczności dla beneficjentów funduszy oraz umożliwienie przesunięcia części środków unijnych na walkę z koronawirusem.

Wszystkie informacje o działaniach i ułatwieniach przygotowanych przez Samorząd Województwa Małopolskiego na rzecz beneficjentów środków UE w sytuacji zagrożenia koronawirusem dostępne są na stronie www.rpo.malopolska.pl w zakładce Fundusze a koronawirus lub pod nr infolinii tel. (12) 616 06 16