By wszyscy czuli się jak najbezpieczniej

Kategoria: Wsparcie ochrony zdrowia
25.05.2020
Kolejne fartuchy, kombinezony, maski i rękawice (II transza) - dotarły do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zakupu dokonano w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

Druga transza kosztowała 7 mln zł, z pierwotnej kwoty 10,5 mln zł. Całość pieniędzy na pakiet medyczny Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej (115 mln zł) pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Codzienne poświęcenie i ciężka praca w szpitalach wymaga odpowiednich środków ochrony osobistej, by chronić nasze życie i zdrowie. Robimy wszystko, aby w tym trudnym czasie wszyscy czuli się jak najbezpieczniej

- podkreślił Łukasz Smółka Wicemarszałek Małopolski.

W poniedziałek, 25 maja w ramach II transzy do Krakowa dotarło:

  • 5 tys. kombinezonów ochrony biologicznej, 
  • 245 tys. masek ochronnych FFP2, 
  • 50 tys. pełnobarierowych fartuchów chirurgicznych, 
  • 500 tys. masek chirurgicznych, 
  • 500 tys. rękawic nitrylowych. 

Wcześniej małopolskie placówki medyczne zostały zaopatrzone w 15 tys. pełnobarierowych standardowych fartuchów chirurgicznych, 5 tys. pełnobarierowych wzmocnionych fartuchów chirurgicznych, 500 tys. rękawic nitrylowych, 500 tys. masek chirurgicznych, 10 tys. przyłbic medycznych, 100 tys. czepków medycznych, 10 tys. kombinezonów ochrony biologicznej, 5 tys. masek ochronnych FFP2. - Ochrona zdrowia pracowników szpitala przełoży się na większe bezpieczeństwo pacjentów. Otrzymane środki ochrony osobistej są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania szpitali i poprawy zdrowia pacjentów i personelu – zaznaczył Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Do małopolskich lekarzy, pielęgniarek i ratowników trafiło milion maseczek chirurgicznych i tyle samo rękawiczek nitrylowych (jednorazowych), 250 tys. maseczek FFP2 (do bezpośredniego kontaktu z zarażonymi), 70 tys. pełnobarierowych fartuchów chirurgicznych, 15 tys. kombinezonów, 10 tys. przyłbic oraz 100 tys. czepków medycznych.

Personel medyczny na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem będzie najlepiej zabezpieczony, jak to tylko jest możliwe. Zakup środków ochrony osobistej jest dla nas priorytetem

– podsumował wicemarszałek Łukasz Smółka.

Pakiet medyczny w ramach Małopolskiej Traczy Antykryzysowej obejmuje zakup usług i wszelkich wyrobów medycznych niezbędnych do zapobiegania, diagnostyki i zwalczania koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa małopolskiego t.j. respiratory, namioty segregacyjne, wyposażenie laboratoriów, testy do wykonywania badań w kierunku SARS-COV-2, sprzęt do dezynfekcji, wyroby medyczne jednorazowego użytku takie jak maseczki, rękawiczki, kombinezony, przyłbice, a także karetki.

W ramach Pakietu Medycznego Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zamówiło 50 karetek za 31 mln zł. Pierwsze dwie karetki już pomagają potrzebującym w Szpitalu Uniwersyteckim i Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.  Ponadto do małopolskich szpitali trafi także 13 respiratorów, 600 opryskiwaczy do dezynfekcji dla straży pożarnej oraz 50 kompletnych namiotów do triażu czyli wstępnej selekcji pacjentów.