Fundusze Europejskie w służbie zdrowia. Bezpłatne zabiegi Na Klinach

16.12.2020
​Już od stycznia pacjentki z Polski Południowej mają szansę na bezpłatne zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci – dzięki unijnemu wsparciu Krakowski Szpital na Klinach będzie realizował przełomowy projekt operacyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy.

W ramach projektu Szpital wykona 200 zabiegów, w tym 100 w grupie pacjentek z rakiem szyjki macicy oraz 100 w grupie pacjentek z rakiem trzonu macicy. Dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi będą całkowicie bezpłatne.

Jestem niezwykle szczęśliwa, że w tym wyjątkowo trudnym czasie pandemii uruchamiamy dla pacjentek dotkniętych chorobą onkologiczną – rakiem szyjki macicy, czy rakiem trzonu macicy – program, w którym zyskują one dostęp do małoinwazyjnej operacji z wykorzystaniem robota da Vinci

– mówi Joanna Szyman, dyrektor Zarządu Grupy NEO Hospital

Uruchomienie programu jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Jestem też ogromnie dumna z naszego wspaniałego zespołu medycznego i zespołu naukowego, który podjął trud opracowania nowej metody terapeutycznej, dając nadzieję tysiącom kobietom w Polsce na skuteczną walkę z rakiem i utrzymanie dobrej, jakości życia po zabiegu

- dodaje

robot medyczny da Vinci

Przedsięwzięcie o wartości ponad 12,5 mln zł, z czego 7,3 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich to pierwsze badanie komercyjne w dziedzinie chirurgii robotycznej w kraju.

Zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego naszych mieszkańców to jeden z priorytetów samorządu województwa małopolskiego. Dlatego staramy się, aby nasze szpitale leczyły na najwyższym poziomie i z wykorzystaniem najlepszego sprzętu. Cieszę się, że placówki chcą ciągle się rozwijać i tworzą kolejne innowacyjne programy, wyposażają swoje oddziały w nowoczesny sprzęt i staja się prekursorami nowoczesnych metod terapeutycznych

– mówi Łukasz Smółka wicemarszałek Małopolski.

Szpital na Klinach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, który systematycznie wykonuje zabiegi ginekologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci. System robotyczny da Vinci poprzez innowacyjne obrazowanie 3D z wielokrotnym powiększeniem oraz bardzo precyzyjne instrumenty laparoskopowe, eliminujące naturalne drżenie rąk chirurga, umożliwia wykonanie każdego rodzaju planowanych operacji z niedostępną dotychczas powszechnie w Polsce dokładnością.

robot medyczny da Vinci

Pandemia koronawirusa drastycznie wpłynęła na realizację programów profilaktycznych. Program stanowi realną szansę dla poprawy, jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy. 

Informacja dla zainteresowanych udziałem w projekcie:

  • W projekcie mogą wziąć udział pacjentki z rozpoznanym rakiem szyjki macicy lub rakiem trzonu macicy w stadium wymagającym operacji radykalnej.
  • Program rusza od 2 stycznia 2021, aktualnie już trwają kwalifikacja do programu
  • Pacjentki zainteresowane udziałem w badaniu mogą kontaktować się z Opiekunem Pacjentek Onkologicznych pod nr tel.: 12 200 20 25 lub mailowo: badanie@neohospital.pl

Więcej informacji o programie:  www.szpitalnaklinach.pl/badania-i-rozwoj/