Małopolska piękniejsza dzięki Funduszom Europejskim

29.05.2020

Słynne uzdrowiska, skarby architektury i piękno przyrody. Małopolska to region bardzo bogaty w atrakcje i zachwycający swoją różnorodnością. Jakie miejsca warto odwiedzić w najbliższy weekend? Oto kilka propozycji.

Małopolska z każdym rokiem staje się coraz piękniejsza. Dzięki Funduszom Europejskim dawny blask odzyskują stare parki i zabytkowe kościoły, powstają też całkiem nowe trasy turystyczne. W naszym regionie nikt nie będzie się nudził.

Drewniany kościół

Drewno i kamień

Turystów podążających małopolskim Szlakiem Architektury Drewnianej serdecznie zapraszamy do niewielkiej miejscowości Zawada nieopodal Tarnowa. Znajduje się w niej XV-wieczny kościół pod wezwaniem św. Marcina Biskupa, w którym podziwiać można m.in. późnogotyckie płaskorzeźby i wczesnobarokowy ołtarz główny. Dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej odnowione zostało otoczenie świątyni i centrum samej Zawady, która wzbogaciła się m.in. o nowe chodniki i latarnie. Wypiękniał także inny z małopolskich drewnianych kościołów – w Sobolowie. Środki unijne pozwoliły odnowić jego historyczne ołtarze i polichromie. 

Drewniany kościół

Będąc w stolicy Małopolski warto natomiast odwiedzić słynną Bazylikę św. Franciszka z Asyżu. Również ta świątynia wypiękniała dzięki Funduszom Europejskim. Pozwoliły one odnowić m.in. elewację Kaplicy Męki Pańskiej i Kaplicy bł. Salomei oraz przeprowadzić renowację witraży.

Kobieta w kościele

Deptak i park

Jedną z pereł Małopolski są uzdrowiska. W Żegiestowie dzięki dofinansowaniu unijnemu przywrócono świetność deptaka łączącego część sanatoryjną z centrum miejscowości. Promenada spacerowa prowadzi obok kościoła pw. Św. Kingi bezpośrednio w stronę malowniczej doliny Popradu, której naturę również pomagają chronić Fundusze Europejskie. Pozwoliły one zainstalować w tym malowniczym regionie system fotopułapek, dzięki którym przyrodnicy mogą na żywo obserwować życie dzikich zwierząt.

Deptak obok kościoła

W nieodległej Muszynie warto natomiast odwiedzić Miejski Park Zdrojowy „Baszta”. Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu umożliwiają tamtejsze alejki spacerowe i skwery. Amatorzy zabytków mogą też podziwiać ruiny muszyńskiego zamku. Na turystów czeka w nim platforma widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na całe uzdrowisko.

Widok na jezioro

Fot. Mikołaj Górecki

Jezioro i góry

Miłośników przyrody i zapierających dech w piersiach panoram zapraszamy z kolei do Kluszkowiec. Dzięki Funduszom Europejskim powstała tam niezwykła Ścieżka przyrodniczo-leśna „Modrzewie” . Wędrując nią można napawać się widokami na Jezioro Czorsztyńskie oraz majestatyczne szczyty Tatr. Wszystko to w otoczeniu malowniczych łąk i lasów zapewniających odpoczynek i wyciszenie po trudach codzienności. 

Rowerzysta nad jeziorem

Fot. Mikołaj Górecki

W pobliżu powstała także wspaniała trasa rowerowa, okalająca całe Jezioro Czorsztyńskie. Pokonując ją można nie tylko obserwować przyrodę, lecz również odwiedzić słynne zamki – w Czorsztynie i Niedzicy.