Małopolskie szpitale otrzymały kolejne dostawy sprzętu

Kategoria: Wsparcie ochrony zdrowia
25.05.2020
Urządzenia do dekontaminacji pomieszczeń, generatory ozonu, rękawice i płyny do dezynfekcji, aparaty EKG, pulsoksymetry – to tylko część sprzętu, który w ubiegłym tygodniu został dostarczony do małopolskich szpitali.

Zakupy zostały dofinansowane ze środków unijnych. Zrealizowano je w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.

W poniedziałek, 18 maja do Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. prof. Bogusława Frańczuka w Krakowie dotarła dostawa sprzętu o wartości ponad 23 tys. zł. Dostawa obejmowała: pulsoksymetry (5 szt.), aparaty EKG (2 szt.), nebulizatory (5 szt.) oraz reduktory/przepływomierze z butelkami nawilżacza (5 szt).

Tego samego dnia miała miejsce dostawa sprzętu do 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Krakowie. Były to dwa urządzenia do końcowej dekontaminacji pomieszczeń nadtlenkiem wodoru: max log. 6. Łączny koszt urządzeń to 40 tys. zł.

We wtorek, 19 maja dostawę sprzętu otrzymało Centrum Medyczne KOL-MED SPZOZ w Tarnowie. Obejmowała ona: chusteczki do dezynfekcji (54 opakowania), rękawice nitrylowe (161 opakowań), płyny do dezynfekcji (40 opakowań - łącznie 140 litrów), pojemniki na odpady medyczne (463 sztuki) oraz podkłady w rolce (124 sztuki). Wartość dostawy to blisko 15 tys. zł.

Również we wtorek dostawę otrzymał Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza SP ZOZ w Tarnowie. Były to dwa generatory ozonu, o łącznej wartości ponad 3 tys. zł.

Dostarczony sprzęt umożliwi zwiększenie potencjału sprzętowego szpitali, aby zapewnić właściwą diagnostykę, monitorowanie i leczenie pacjenta oraz skutecznie stosować reżim sanitarny i zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Przypomnijmy, że na pakiet medyczny Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej przeznaczono 120 mln zł ze środków z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz wkładu z budżetu centralnego. W ramach całego pakietu 46 partnerów projektu – m.in. wojewódzkich i powiatowych szpitali oraz służb ratunkowych z Małopolski – otrzyma między innymi karetki, sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej, urządzenia i środki do dezynfekcji, aparaturę do wyposażenie laboratoriów czy testy na badania w kierunku SARS-COV-2. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.