Pożyczka płynnościowa - pierwsze środki już na kontach przedsiębiorców

23.06.2020

10 umów na łączną kwotę 1,36 mln zł podpisała z małopolskimi przedsiębiorcami Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa - biuro terenowe w Nowym Sączu. 1,16 mln zł trafiło już na firmowe konta.  Dotychczas, małopolscy operatorzy unijnych pożyczek przyjęli ponad 330 wniosków na ponad 63 mln zł.  W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej na Pakiet Płynności Finansowej przeznaczono do 111 mln zł.

Grafika promująca Małopolską Tarczę Antykryzysową

"To bardzo ważne, że tak wielu przedsiębiorców korzysta z unijnych

pożyczek. Warto podkreślić, że środki europejskie, które skierowaliśmy do walki ze skutkami gospodarczymi pandemii mogą być wykorzystane nie tylko na cele inwestycyjne, ale również na kapitał obrotowy, czyli na bieżące działanie ich firm"

– mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Realna pomoc w krótkim czasie

Oferta adresowana jest do małopolskich przedsiębiorców, którzy znajdują się w trudnej sytuacji w wyniku wystąpienia COVID-19 lub są nią zagrożeni. Maksymalna kwota jaką można pożyczyć to 500 tys. zł, przy spłacie wyłącznie kapitału pożyczki w terminie do 7 lat.

Konkretne wydatki

Pieniądze mogą zostać przeznaczone na zapewnienie płynności finansowej firmy i pokrycie wydatków bieżących. Będzie je można przeznaczyć wyłącznie na cele obrotowe, bez konieczności finansowania z niej działań rozwojowych (inwestycji), tzn. wynagrodzenia pracowników, zobowiązania publiczno-prawne, spłata zobowiązań handlowych, pokrycie kosztów użytkowania infrastruktury, zatowarowanie, półprodukty, wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości działania Odbiorcy i nieopłacone na dzień 1 lutego 2020 r.

Oferta unijnych pożyczek została udostępniona we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Warunki dotyczące pożyczek płynnościowych oraz lista pośredników finansowych udzielających wsparcia są dostępne na stronie internetowej.