W czasie pandemii koronawirusa pod skrzydłami Tele-Anioła bezpieczniej
Wsparciem dla nich na ten trudny czas jest bez wątpienia prężnie działający projekt Małopolski Tele-Anioł, największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce. Jego koszt to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Projektem objęte są osoby niesamodzielne, które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku, powinny być pod stałą opieką – a nie są, bo np. mieszkają same. Dzięki unijnemu wsparciu i zastosowaniu nowoczesnej technologii, otrzymali oni proste w obsłudze opaski, które pozwalają im wezwać pomoc. Ale Tele-Anioł to nie tylko opaska ratująca życie, ale także - jakże dziś ważna - rozmowa z drugim człowiekiem czy pomocna sąsiedzka dłoń.
Dziś pod skrzydłami Tele Anioła jest już 4300 Małopolan, a to oznacza, że są oni objęci 24-godzinną teleopieką, a nad ich bezpieczeństwem czuwają ratownicy medyczni, asystenci teleopieki i psychologowie. Każdy podopieczny Tele-Anioła za pomocą opaski bezpieczeństwa może w dowolnej chwili połączyć się z Centrum Teleopieki i porozmawiać. Na bieżąco informujemy zainteresowanych o środkach ostrożności jakie należy wdrożyć w obecnej sytuacji, a także zachęcamy do akcji #zostańwdomu. Pracownicy Telecentrum w Suchej Beskidzkiej pomimo pandemii pracują nieustannie by wspierać seniorów, czyli osoby znajdujące się grupie największego ryzyka i służyć im pomocą – w tym także psychologiczną, jakże potrzebną starszym i osamotnionym mieszkańcom Małopolski.
Dzisiaj Małopolski Tele-Anioł nabiera szczególnego znaczenia – mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego. Obecna sytuacja w kraju jest szczególnie trudna dla seniorów, którzy są w największej grupie ryzyka i powinni zostać w domu. Ten trudny czas pomogą im przetrwać ratownicy medyczni, asystenci teleopieki i psychologowie, wystarczy wcisnąć jeden przycisk na opasce, by z nimi porozmawiać. Warto podkreślić, że system opieki wypracowany w ramach projektu, nie byłby do zrealizowania na tak wysokim poziomie bez wsparcia środków unijnych
– dodaje wicemarszałek.
Tele-Anioł poprzez oferowanie usług sąsiedzkich, które w projekcie zapewnia Caritas Diecezji Kieleckiej, zacieśnia więzi międzyludzkie, społeczne i podejmuje walkę z problemami dnia codziennego wielu seniorów, również w obliczu aktualnych wydarzeń w naszym kraju i na świecie. Osoby świadczące w naszym projekcie usługi sąsiedzkie pomagają zrobić zakupy, dostarczyć leki oraz troszczą się o naszych niesamodzielnych uczestników. Wykwalifikowana kadra świadczy usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze i zajmuje się tymi osobami, które ze względu na swój stan zdrowia, choroby lub niepełnosprawności nie są w stanie nawet chodzić. Małopolski Tele-Anioł to nie tylko pomoc noszona na dłoni ale i pomoc realna, pomoc konkretnych osób: ratowników i asystentów w Centrum Teleopieki, psychologów, sąsiadów i opiekunów.
Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizacje usług dla podopiecznych Tele-Anioła – mówi Łukasz Smółka. W tym trudnym czasie, jesteście dużym wsparciem dla uczestników projektu.
– dodaje.
Jeżeli chcesz dołączyć do projektu lub zgłosić bliską Ci osobę i masz pytania dotyczące rekrutacji to skontaktuj się z pracownikami Biura projektu „Małopolski Tele-Anioł”, którzy w dalszym ciągu pozostają do dyspozycji, jednakże wyłącznie telefonicznie pod nr (+48) 12 61-60-611 oraz poprzez pocztę elektroniczną – teleopieka@umwm.malopolska.pl
W celu usprawnienia pracy uruchomiono dodatkowe numery telefonów, w ramach których pracownicy udzielają szczegółowych informacji dotyczących projektu tj.:
- (+48) 12 378 70 31
- (+48) 12 378 70 32
- (+48) 12 378 70 33
- (+48) 12 378 70 35
Szczegółowe informacje o projekcie znajdziesz na www.malopolska.pl/teleaniol