Kulturą w wirusa

19.03.2020
Małopolskie instytucje kultury wirusa się nie boją! Choć musiały zamknąć drzwi dla gości, wciąż są aktywne w świecie wirtualnym.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że wiele małopolskich instytucji kultury przeniosło swoją działalność do Internetu. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich liczne muzea i galerie mogły w ostatnich latach realizować projekty związane m.in. z cyfryzacją zbiorów i udostępnianiem ich w sieci. Dziś wszyscy możemy z nich korzystać.

Gmach_Glowny_Muzeum_Lotnictwa_Polskiego_b.jpg

Małopolskie muzea w Internecie

Nie wychodząc z domu podziwiać można eksponaty należące do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Zbiory są dostępne dla każdego pod tym adresem. Miłośnicy tradycyjnej sztuki ludowej mogą odwiedzić Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych  stworzone przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Swoje zbiory w wersji cyfrowej udostępnia też Muzeum Narodowe w Krakowie. Obrazy, wyroby ze złota, ceramikę i inne dzieła sztuki zobaczyć można tutaj.

Małopolskie zamki

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza do wirtualnego podziwiania Kolekcji Lanckorońskich i zamkowych wnętrz. Wawelskie muzeum prowadzi też te swoim profilu FB akcję akcję #przezdziurkęodklucza,w ramach której prezentowane są najcenniejsze zbiory i najciekawsze miejsca w dawnej siedzibie królów Polski.

W Internecie podziwiać można też  Zamek w Pieskowej Skale. Wirtualną wycieczkę po tym niezwykłym miejscu można odbyć klikając  tutaj.

Wiele skarbów w jednym miejscu

Prawdziwą skarbnicą małopolskich dzieł sztuki jest serwis Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe, czyli największy w naszym regionie zbiór zdigtalizowanych zbiorów muzealnych. Na  stronie internetowej  projektu zobaczyć można zabytki i dzieła sztuki należące do siedmiu instytucji:  Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni, Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i Zamku Lipowiec, Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Orawskiego Parku Etnograficznego w Krakowie.

Mimo trudności związanych z panującą epidemią, małopolskie instytucje kultury działają bardzo sprawnie i ciągle aktualizują swoją internetową ofertę. Korzystajmy z tego i poświęćmy dni kwarantanny na wizyty w cyfrowych  galeriach i wirtualnych muzeach. Dzięki temu nie tylko poznamy kulturowe skarby naszego regionu, ale przyczynimy się do szybszego pokonania wirusa.