Budowa ścieżki rowerowej dookoła Jeziora Czorsztyńskiego – odcinek I: Czarna Dama – trasa rowerowa w Czorsztynie (od miejscowości Mizerna do Czorsztyn Nadzamcze)

Widok na Jezioro Czorsztyńskie

Gmina Czorsztyn to jeden z najatrakcyjniejszych obszarów turystycznych w Polsce. Jest to doskonały punkt wypadowy do pieszych, rowerowych czy narciarskich wędrówek po Pieninach, oraz miejsce dające możliwość kontaktu z unikatową przyrodą i oszołamiającymi krajobrazami. Corocznie przyciąga nie tylko turystów, ale także nowych mieszkańców gminy. Dzięki Zespołowi Zbiorników Wodnych Czorsztyn – Niedzica – Sromowce Wyżne i Pienińskiemu Parkowi Narodowemu, który położony jest na jej obszarze, a także dzięki Dolinie Dunajca, zagospodarowanej górze Wdżar i licznym zabytkom (np. Zamkowi Czorsztyńskiemu),stanowi centrum kulturalne i gospodarcze Podhala. Celem projektu było stworzenie nowej oferty turystycznej Gminy Czorsztyn w oparciu o istniejące walory krajobrazowe oraz rozwój terenów rekreacyjnych. Nowopowstała dwukierunkowa trasa rowerowa, o długości 6,39 km prowadząca przez miejscowości: Maniowy, Mizerna, Kluszkowce i Czorsztyn przyciąga miłośników dwóch kółek w każdym wieku. Nowa oferta turystyczna regionu obowiązuje cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Odpowiednie zagospodarowanie turystyczne pozytywnie wpłynie na rozwój aktywnej turystyki w regionie i stworzy doskonale warunki dla różnych form wypoczynku, w szczególności do aktywnego spędzania czasu wolnego. Wykorzystując walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe, wzmacnia się turystyka na obszarach wiejskich.

Dane:

Nazwa beneficjent: Gmina Czorsztyn
Tytuł projektu: Budowa ścieżki rowerowej dookoła Jeziora Czorsztyńskiego – odcinek I: Czarna Dama – trasa rowerowa w Czorsztynie (od miejscowości Mizerna do Czorsztyn Nadzamcze)
Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej: 5,2 mln zł
Wartość projektu: 10,1 mln zł