11,5 mln dla ratowników górskich. Środki unijne dla bezpieczeństwa w górach

10.03.2023
Przekazane w ramach pakietu pomocowego REACT-EU 11,5 miliona złotych zostaną wykorzystane na termomodernizację budynków – dyżurek GOPR w Rabce-Zdroju, Waksmundzie i Limanowej. Marszałek Małopolski Witold Kozłowski przekazał ratownikom w Nowym Targu promesę na sfinansowanie wskazanych inwestycji.

Grupa Podhalańska GOPR

REACT-EU to jeden z elementów tzw. Europejskiego Planu Odbudowy, czyli dodatkowego wsparcia na walkę z kryzysem w Europie oraz naprawę gospodarki dotkniętej skutkami COVID-19. Warto przypomnieć, że wcześniej ze środków unijnych dofinansowano m.in. TOPR poprzez zakupienie sprzętu ratowniczego w postaci samochodu terenowego i skuterów śnieżnych.

Zarówno Tatry jak i całe Podhale po okresie pandemii znów są praktycznie przez cały rok niezwykle popularne wśród turystów i narciarzy. Pokazuje to nie tylko frekwencja podczas ubiegłorocznych wakacji, ale i kończący się powoli sezon zimowy. To ogromnie cieszy, ale i zobowiązuje do zapewnienia wszystkich wypoczywającym na południu Małopolski maksymalnego bezpieczeństwa. Poza samymi Tatrami pomoc w górach niesie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Zgodnie z zawartym w 2019 roku porozumieniem sukcesywnie wspieramy służby ratunkowe w tym i GOPR. Przekazujemy środki finansowe na zakup nowoczesnego sprzętu jak i na modernizację istniejącej infrastruktury – budynków w których działają dyżurki pogotowia górskiego. Prace na które przekazujemy właśnie dzisiaj pieniądze oprócz innych skutków spowodują też, że uzyskane oszczędności w związku z mniejszymi kosztami ogrzewania będzie można przeznaczyć na inne wydatki. Podnoszenie jakości wyposażenia i wyszkolenia służb ratunkowych to poprawa bezpieczeństwa zarówno mieszkańców jak i turystów wypoczywających w Małopolsce. A na tym Zarządowi Małopolski, którym kieruje szczególnie zależy, ratownikom GOPR życzę skutecznych interwencji i bezpiecznych powrotów z akcji!

– mówił Witold Kozłowski marszałek Małopolski.

Przekazane pieniądze zostaną wykorzystane na termomodernizację budynków GOPR w Rabce-Zdroju, Waksmundzie i Limanowej. Zakres prac obejmuje m.in. roboty budowlane polegające na  wykonaniu termoizolacji budynków pod powierzchnią gruntu i nad gruntem, dociepleniu stropodachów, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej i wewnętrznej, wymianie instalacji, montażu instalacji fotowoltaicznej oraz montażu stacji ładowania aut elektrycznych.

To nie ostatnie pieniądze jakie przekazujemy na ratownictwo górskie w najbliższym czasie – w ciągu najbliższych kilku tygodni zapadnie decyzja o sfinansowaniu prac termomodernizacyjnych budynku GOPR w Zakopanem gdzie swoją siedzibę ma m.in. Zarząd Główny tej organizacji. Tylko systematyczne działania podniosą poziom bezpieczeństwa nas wszystkich: stałych mieszkańców jak i gości, którzy wypoczywają w naszym regionie

– podkreślał Witold Kozłowski marszałek Małopolski.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało w ostatnich latach m.in. pojazd terenowy ATV oraz dwa skutery śnieżne. Sprzęt ten umożliwia szybkie dotarcie do poszkodowanych w trudnych warunkach atmosferycznych i terenowych. Dodatkowo, dzięki unijnemu wsparciu  zakupiono systemu monitoringu pogody - zadanie obejmowało budowę systemu pozyskiwania danych meteorologicznych służących w szczególności prognozowaniu zagrożenia lawinowego, ostrzeganiu i informowaniu o zagrożeniu lawinowym i innymi, wyjątkowymi zjawiskami atmosferycznymi mającymi wpływ na bezpieczeństwo osób wchodzących na obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego.