17-19 września - weekend funduszowych atrakcji!

16.09.2021
Wielkimi krokami zbliża się 8 edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE), czyli ogólnopolskiej akcji promującej efekty unijnych projektów. Również w Małopolsce nie zabraknie ciekawych wydarzeń, w których mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy niezależnie od wieku, gdyż każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Grafika informująca o Dniach Otwartych Funduszy Europejskich. Na niebieskim i zielonym tle (gradient) następujące elementy: termin od siedemnastego do dziewiętnastego września, 4 zdjęcia dekoracyjne inwestycji, logo Dni Otwartych  - kwiat o kolorowych płatkach w kształcie gwiazdek oraz liściu w barwach biało-czerwonych.

Spotkajmy się

Od piątku aż do niedzieli będzie trwać festiwal funduszowych atrakcji przygotowanych przez podmioty i instytucje, które skorzystały z unijnego wsparcia. Wiele miejsc będzie można odwiedzić stacjonarnie i skorzystać z wyjątkowych ofert. Baza wszystkich wydarzeń jest już dostępna na stronie www.dniotwarte.eu. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • seans w nowoczesnym planetarium oraz zwiedzanie nowo otwartej (po dwóch latach przebudowy wspieranej środkami unijnymi) siedziby Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach,
  • efektowne doświadczenia naukowe z Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon, które zostaną przeprowadzone w krakowskiej Nowej Hucie na plenerowym pokazie „Coś wisi w powietrzu”,
  • wodne eksperymenty w Ogrodzie Doświadczeń w Krakowie prezentujące, jak stworzyć wir w butelce czy chmurę w słoiku,
  • okraszone ciekawostkami serwowanymi przez przewodników niespieszne spacery po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • spotkania z kulturą w odnowionych z pomocą środków europejskich oddziałach Muzeum Tatrzańskiego: w willi Okszy - bezpłatne oprowadzanie po wystawie „Gerson w Tatrach” oraz wykład Zofii Radwańskiej „Ostatnie dni Witkacego” - w willi Koziańskich,
  • wycieczka meleksami z przewodnikiem po niedostępnych na co dzień zakamarkach kompleksu Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Kultura na promocji

W czasie weekendu DOFE będzie można skorzystać również z atrakcyjnych cenowo biletów wstępu do wybranych obiektów. Mniej niż zwykle zapłacimy za wejście na Kopiec Kościuszki i zwiedzanie interaktywnej, multimedialnej wystawy „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Z kolei tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego przygotował pulę biletów za symboliczną opłatę na spektakle "Circus Kafka" oraz "Mayday. Run for your wife”, prezentowane w ramach Festiwalu Komedii Talia (uwaga, trzeba je nabyć wcześniej!). Bezpłatne zwiedzanie ekspozycji prezentującej dzieje miasta i regionu w zabytkowych wnętrzach Muzeum Historii Tarnowa i Regionu oferuje odwiedzającym Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

DOFE w sieci

Paletę aktywności i wydarzeń stacjonarnych organizowanych w ramach tegorocznych funduszowych Dni Otwartych uzupełnia oferta dostępna on-line. To szeroki wybór krótkich materiałów filmowych prezentujących ciekawe projekty i inicjatywy realizowane w całym kraju, a także wirtualne spacery po obiektach odmienionych dzięki unijnej pomocy. Wśród nich znajdziemy obraz poświęcony kolekcji najstarszych fotografii Muzeum Etnograficznego w Krakowie, produkcję zachęcającą do eksplorowania portalu Wirtualne Muzea Małopolski, nagranie ukazujące odnowione wnętrza Baletu Opery Krakowskiej, czy barwne kadry uchwycone w placówce wsparcia dziennego w Stanisławiu Dolnym.