22 autobusy elektryczne dla Krakowa dzięki Funduszom Europejskim

06.10.2022
W przyszłym roku na ulice Krakowa wyjadą 22 nowoczesne autobusy elektryczne. Ich zakup będzie możliwy dzięki blisko 59 mln zł dofinansowania z Funduszy Europejskich i jest kontynuacją rozbudowy zeroemisyjnej floty autobusów krakowskiego MPK.

Umowę dotacyjną umożliwiającą inwestycję podpisali dziś marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz prezes zarządu spółki MPK w Krakowie Rafał Świerczyński. W wydarzeniu wzięli również udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i radny województwa Wojciech Kozak.

Autobus elektryczny

To bardzo duży zakup: 22 pojazdy i duże przyznane dofinansowanie z Funduszy Europejskich na ok. 59 mln zł. Bardzo się cieszę i dziękuje za obecność na tym ważnym wydarzeniu prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu i radnemu województwa Wojciechowi Kozakowi, bo ta umowa dotyczy bardzo ważnych spraw. Z jednej strony, wprowadzenie do służby autobusów elektrycznych to wzmocnienie całego potencjału transportowego miasta Krakowa. Z drugiej - kolejny krok w walce ze smogiem, ponieważ ograniczy używanie autobusów na paliwa stale

- mówi marszałek Witold Kozłowski.

2 440 pasażerów będą mogły jednocześnie przewieźć nowoczesne, klimatyzowane, niskopodłogowe zeroemisyjne autobusy elektryczne, które uda się kupić dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

W sumie flota krakowskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zwiększy się o 18 przegubowych pojazdów (18 m) o minimalnej pojemności 120 osób oraz 4 mniejsze autobusy standardowej długości (12 m) w których jednorazowo zmieści się min. 70 osób.

Pojazdy będą napędzane silnikiem elektrycznym, a układ napędu ma odzyskiwać energię hamowania i wykorzystywać ją do doładowania magazynów energii lub ogrzewania. Co istotne, autobusy będą wyposażone w urządzenia magazynujące energię elektryczną na potrzeby trakcyjne tj. baterie, akumulatory czy superkondensatory. Umożliwi to ładowanie ich za pomocą złącza plug-in oraz pantografu.

Nowe pojazdy będą nie tylko ekologiczne, ale także bezpieczne i komfortowe dla pasażerów. Każdy z autobusów będzie klimatyzowany i monitorowany. W czasie jazdy pasażerowie będą mogli skorzystać z portów USB do ładowania urządzeń elektrycznych. Dla osób z niepełnosprawnościami przewidziano specjalnie wydzieloną przestrzeń oraz platformę, która ułatwi podróż osobom poruszającym się na wózkach.

***

Projekt „Rozbudowa zeroemisyjnej floty autobusów elektrycznych w celu obsługi systemu Komunikacji Miejskiej w Krakowie – kontynuacja” został dofinansowany w ramach Poddziałania 4.5.1 Niskoemisyjny transport miejski – ZIT Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.