255 mln zł z RPO na wyposażenie Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

02.04.2019
Już wkrótce Szpital Uniwersytecki w Krakowie przyjmie pierwszych pacjentów w nowej siedzibie w Krakowie-Prokocimiu.

Dzięki środkom unijnym obiekt zostanie wyposażony w sprzęt najnowszej generacji. Wartość unijnego dofinansowania to ponad 50 mln euro, dlatego projekt ten został poddany dodatkowej procedurze, związanej z uzyskaniem zgody Komisji Europejskiej na tak dużą dotację. Pozytywną decyzję w tej sprawie przekazała dziś w Brukseli wicemarszałkowi Łukaszowi Smółce komisarz ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej – Corina Cretu.

Na zdjęciu widoczny jest projekt nowej siedziby szpitalu uniwersyteckiego w krakowie

Wartość tego kluczowego dla wszystkich mieszkańców Małopolski projektu opiewa na kwotę ponad 300 mln zł. Realizacja tak dużego zadania nie byłaby jednak możliwa gdyby nie środki unijne. Na wyposażenie i zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego otrzymaliśmy rekordową pulę – 255 mln z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

– mówił podczas spotkania w Brukseli wicemarszałek Łukasz Smółka.

Nowoczesny sprzęt dla pacjentów

Dzięki środkom unijnym nowa placówka zostanie wyposażona w ponad 1500 najwyższej jakości urządzeń. Wśród nich znajdzie się: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, ultrasonograf, mikroskop operacyjny neurochirurgiczny, a także sprzęt do kolonoskopii, gastroskopii, badań cytogenetycznych czy rehabilitacji.

Specjalistyczna aparatura medyczna zostanie zainstalowana na oddziałach szpitalnych, ratunkowych, ambulatoriach przyszpitalnych, laboratoriach medycznych czy specjalistycznych pracowniach. Sprzęt i niezbędne wyposażenie zyska także szpitalna apteka, bank krwi oraz stacja dializ.

Na potrzeby bloku operacyjnego zakupiono lub zaplanowano zakup m.in. robota chirurgicznego, aparatu RTG, aparatu do radioterapii śródoperacyjnej czy robota neurochirurgicznego do kręgosłupa. Nie zabraknie także mikroskopów operacyjnych, systemów endoskopowych, respiratorów, echokardiografu czy najnowocześniejszych stołów chirurgicznych.

To największy projekt, jaki realizujemy za sprawą funduszy europejskich. Dzięki realizacji tak dużej inwestycji opieka medyczna w regionie będzie na jeszcze wyższym poziomie, a pacjenci mogą być pewni, że w razie potrzeby będą leczeni przy użyciu doskonałego sprzętu medycznego

– mówi marszałek Witold Kozłowski

Wielkie otwarcie już wkrótce

Pod koniec 2019 roku Szpital Uniwersytecki w Krakowie przyjmie pierwszych pacjentów w nowej siedzibie w Krakowie-Prokocimiu. Do tego innowacyjnego kompleksu już wkrótce przeniosą się uniwersyteckie kliniki mieszczące się dziś w ścisłym centrum miasta. Już w czerwcu zaplanowano, zgodnie z terminem, odbiór budynków. Od tego czasu placówka będzie miała dokładnie pół roku, by wyposażyć wszystkie oddziały w sprzęt i aparaturę medyczną, niezbędną do ratowaniu zdrowia i życia pacjentów.

Kompleks szpitalny będzie się składał z 10 nowoczesnych i energooszczędnych budynków. Zaplanowano tu m.in. 31 oddziałów, które będą mogły przyjąć łącznie 925 pacjentów.

Na szpitalnym oddziale ratunkowym z kolei zaplanowano 24 łóżka. Zabiegi będą wykonywane w 24 salach operacyjnych. Co więcej, nie zabraknie tu także wielopoziomowego parkingu na 1265 miejsc oraz lądowiska dla helikopterów. W sumie powierzchnia obiektu zajmie około 108 tys. m2.

Z myślą o najwyższej jakości świadczonych usług na oddziałach powstaną wygodne, kilkuosobowe, klimatyzowane sale z łazienkami, przestronne i komfortowe gabinety lekarskie oraz poczekalnie. Dzięki środkom unijnym pokoje uda się wyposażyć m.in. w kilkadziesiąt łóżek typu OIOM, a także wysokiej jakości kardiomonitory, respiratory oraz pompy infuzyjne.

Poprawiamy jakość opieki i leczenia w Małopolsce

Aż 140 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 zostało przeznaczonych na poprawę dostępu do nowoczesnych usług zdrowotnych i społecznych dla wszystkich mieszkańców województwa. Do końca lutego 2019 roku 46 podmiotów leczniczych otrzymało dofinansowanie na ponad 600 mln zł

– dodaje Marta Malec-Lech, odpowiedzialna w zarządzie województwa m.in. za obszar zdrowia.

W realizowanych projektach przewidziano zakupy aparatury medycznej o wartości ponad 400 mln zł, z który skorzysta ponad milion Małopolan. Do końca lutego zakupiono sprzęt za ponad 120 mln zł.