27 mln zł na budynek Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu Krzeszowice

06.07.2020
W poniedziałek, 6 lipca w Urzędzie Gminy w Krzeszowicach odbyło się uroczyste przekazanie promesy na projekt „Przebudowa i rozbudowa Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice” – zwiększenie dostępności i jakości usług medycznych”.

W spotkaniu wzięli udział wicemarszałek Łukasz Smółka, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka oraz burmistrz gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk.

Projekt „Przebudowa i rozbudowa Ośrodka Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice” – zwiększenie dostępności i jakości usług medycznych” to inwestycja o wartości 27 milionów złotych. 14,3 mln zł stanowią środki z budżetu Województwa Małopolskiego. Dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 wynosi 12,7 miliona złotych.

W miejsce wyburzanych budynków szpitalnych z lat 60. i 70. XX w. powstanie zupełnie nowy budynek, który zostanie funkcjonalnie, komunikacyjnie i kubaturowo połączony z pozostałymi obiektami krzeszowickiej lecznicy. W obiektach przeznaczonych do wyburzenia znajduje się aktualnie m.in. oddział szpitalny rehabilitacji neurologicznej.

- Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu w Krzeszowicach jest największym centrum rehabilitacji narządu ruchu w Małopolsce i jedną z największych placówek rehabilitacyjnych w Polsce. Fundusze Europejskiej będą wspierały szpital w jego dalszym rozwoju. Dzięki inwestycji zwiększy się między innymi powierzchnia zabiegowa szpitala, dzięki czemu jakość świadczonych usług medycznych będzie jeszcze wyższa - powiedziała minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Nowy budynek będzie podpiwniczony, trzykondygnacyjny o wysokości do 12 m, z elewacją frontową do 70 m długości, o powierzchni użytkowej ok. 3700 m2.

Do nowego budynku zostanie przeniesiony w całości oddział szpitalny rehabilitacji neurologicznej oraz częściowo oddział szpitalny rehabilitacji ogólnoustrojowej. W powstałym obiekcie znajdzie się także dzienny ośrodek opieki geriatrycznej, ośrodek rehabilitacji dziennej dla dzieci oraz część zabiegowa dla pacjentów szpitalnych, ambulatoryjnych i oddziałów dziennych. Część zabiegowa to sale do kinezyterapii, hydrokinezyterapia z basenem rehabilitacyjnym, szatniami i pomieszczeniami sanitarnymi, terapia zajęciowa, symulator przestrzeni domowej. Powstanie także wejście główne do szpitala z podjazdem dla karetek, rejestracja, szatnia dla pacjentów, dział przyjęć, specjalistyczne gabinety lekarskie

- powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

W nowym budynku, na Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej oraz Oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej znajdzie się łącznie 51 łóżek szpitalnych w pokojach 2- i 3-osobowych z łazienkami oraz m.in. dyżurki lekarskie, pielęgniarskie, sala intensywnego nadzoru, pomieszczenia zabiegowe.

Nowy budynek będzie naturalnym rozszerzeniem obecnych możliwości oraz obszaru działania szpitala. Będą w nim wykonywane świadczenia medyczne jak np. rehabilitacja stacjonarna, fizjoterapia ambulatoryjna i rehabilitacja w oddziałach dziennych. Dzięki realizacji projektu zwiększy się także powierzchnia zabiegowa, co wpłynie na zwiększenie dostępności i jakość usług medycznych.

Inwestycje w służbie zdrowia mają absolutnie strategiczne znaczenie. Zwłaszcza w obecnym, trudnym czasie, gdy zmagamy się z epidemią. Skala inwestycji w Krzeszowicach jest bardzo znaczna. To 27 mln zł, które bezpośrednio przyczynią się do zwiększenia dostępności i jakości usług medycznych. Cieszę się, że powstanie tu u Państwa tak nowoczesny i potrzebny obiekt. Jestem pewien, że będzie on znakomicie i przez lata służył personelowi medycznemu i pacjentom

- podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

Przypomnijmy, że w ramach pakietu medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej Ośrodek Rehabilitacji Narządu Ruchu „Krzeszowice” Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej otrzymał ostatnio również wsparcie na blisko 0,5 mln zł. Zakupy obejmują m.in.: defibrylator z wyposażeniem, aparaty do mierzenia ciśnienia, 30 łóżek z materacami, pulsoksymetry, koncentratory tlenu, wózki anestezjologiczne oraz środki i sprzęt do dezynfekcji.

Pracowanie: Biuro Prasowe UMWM