3 nowe karetki dla mieszkańców Małopolski

05.12.2022
3 nowoczesne ambulanse ratunkowe zakupione w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej - Pakiet Medyczny 3 służą już załogom Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego z Krakowa, Krzeszowic i Zielonek. W uroczystym przekazaniu karetek wzięli udział wicemarszałek Łukasz Smółka i radna województwa Agnieszka Zając.

Karetka pogotowia stoi zaparkowana przed budynkiem. Przez otwarte boczne drzwi widać sprzęt medyczny do ratowania życia

Zdrowie Małopolan jest dla nas najważniejsze, a bezpieczeństwo naszych mieszkańców oraz turystów przebywających w w naszym regionie stawiamy na pierwszym miejscu. Przekazane do służby nowoczesne ambulanse zostały zakupione w ramach projektu Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 3 ze znacznym dofinansowaniem z Funduszy Europejskich

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Nowe karetki są wyposażone w wysokiej klasy sprzęt medyczny m.in. defibrylatory, aparaty USG, pompy infuzyjne strzykawkowe, elektrokardiografy, ssaki wraz z wyposażeniem, wideolaryngoskopy, respiratory i urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej, a także tablety wraz przenośnymi drukarkami.

Służą już załogom Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego z Krakowa, Krzeszowic i Zielonek. Są to pojazdy najnowszej generacji pomalowane w żółte barwy, tym samym spełniające nowy standard Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym do jakiego należy się dostosować do 2030 roku.

Ambulanse zostały zakupione z programu Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Medyczny 3. W ramach tego pakietu zakupiono w sumie 6 karetek, a całkowity koszt zadania wyniósł blisko 3,7 mln zł, z czego znaczna część środków pochodzi z Funduszy Europejskich.