Baw się i poznawaj Fundusze Europejskie

30.09.2022
Od 7 do 9 października weź udział w Dniach Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) - ten weekend będzie obfitował w różnorodne wydarzenia w całej Polsce. Podpowiadamy, jakie atrakcje czekają w naszym regionie!

DOFE_2022.jpg

To już IX edycja!

DOFE to największa w kraju akcja związana z funduszami unijnymi. Jej gospodarzami są ci, którzy z sukcesem skorzystali z unijnego wsparcia – beneficjenci Funduszy Europejskich. W tym roku po raz dziewiąty otworzą swoje obiekty dla mieszkańców, by promować efekty zrealizowanych inwestycji. To będzie niepowtarzalna okazja, by odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne, zajrzeć za kulisy wielu instytucji, wziąć udział w wyjątkowych wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Dla każdego coś dobrego

Od malucha po seniora - każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie atrakcje weekendu DOFE sprawdzisz na stronie dniotwarte.eu. W Małopolsce do wspólnego świętowania zachęcają m.in.: gminy, biblioteki, teatry, muzea, placówki ochrony zdrowia czy urzędy pracy. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, dlatego Ciebie również nie może zabraknąć!

Weekend pełen atrakcji

Jedno wiemy na pewno – nie będzie łatwo … wybrać! Atrakcje bowiem czekają, jak Małopolska długa i szeroka. Chcesz sięgnąć gwiazd (wzrokiem)? - Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach proponuje wieczorne oglądanie nieba i seans w planetarium. Jesteś otwarty na nowe doświadczenia? – na profesjonalne szkolenie z jazdy na nartorolkach do Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej zaprasza Gmina Nowy Targ. Skarby, legendy, zagadki – już na sam dźwięk tych słów czujesz intelektualne podniecenie i zew przygody? – zapewne spodobają Ci się ekspozycje prezentowane kilka metrów pod płytą olkuskiego Rynku lub podążanie za przewodnikiem tropem tajemnic „Małego Wawelu”, czyli zamku w Suchej Beskidzkiej. Lubisz odkrywać nowe miejsca i tematy? – odwiedź bacówkę edukacyjną w Kokuszce (gmina Piwniczna-Zdrój) i dowiedz się, dlaczego owce pomagają chronić bogactwo gatunkowe roślin. A może potrzebujesz relaksu i wyciszenia? – zapewni je wizyta w Ośrodku Lwigród w Krynicy-Zdroju, gdzie basen i strefa saun będą dostępne z 50% rabatem.

Łap okazję

Jedną z propozycji na weekend DOFE są bezpłatne wejściówki lub promocyjne ceny biletów wstępu do wielu instytucji. Od piątku do niedzieli bezpłatnie obejrzysz ekspozycję w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, skorzystasz z 20% zniżki na zakup biletu do Muzeum Kościuszkowskiego i na Kopiec Kościuszki, skąd przy dobrej widoczności zobaczysz nawet Tatry! W sobotę i niedzielę taniej zwiedzisz z przewodnikiem Ogród Doświadczeń im. S. Lema.

W piątek za symboliczną złotówkę wkroczysz do niezwykłego świata roślin w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie możesz podziwiać największą w kraju kolekcję storczyków czy blisko 180-letniego daktylowca kanaryjskiego. Ale możesz ją wydać także, by obejrzeć wystawę główną i pokaz najnowszych nabytków w nowej siedzibie Muzeum Fotografii, która powstała z pomocą funduszy unijnych i mieści się obecnie w dawnej zbrojowni przy ul. Rakowickiej w Krakowie. Złotówką uiścisz tego dnia opłatę za wstęp: na wystawy w krakowskim Muzeum Etnograficznym, do Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu, a także do Ogrodu Jana Pawła II w Inwałdzie (jeśli kupisz go online!).

Kultura od kuchni

Weekend DOFE jest inny niż wszystkie! Przekonasz się o tym, gdy jak za sprawą czarodziejskiej różdżki hasła „DOFE” i „Fundusze Europejskie” otworzą Ci dostęp do puli darmowych lub kuszących cenowo biletów na: wybrane filmy w nowosądeckim kinie „SOKÓŁ” oraz spektakle: „Pana Twardowskiego” w Operze Krakowskiej, „Kolację dla głupca”  i „Wszystko o kobietach” w Teatrze Ludowym w Krakowie, „Tajemniczy ogród” w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego i „Alicję w Krainie Czarów” w Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej.

Ale to dopiero początek magii zdarzeń - przecież to Dni Otwarte! Dlatego niczym Alicja przejdź na drugą stronę … kurtyny! W suskim Centrum im. Billy’ego Wildera znajdziesz się w świecie teatralnych pracowni, przyjrzysz z bliska procesom montażu scenografii, wykonywaniu charakteryzacji i próbom na scenie. Również Teatr im. Solskiego, Teatr KTO, Teatr Ludowy i Opera Krakowska oferują wyprawę do niedostępnych na co dzień dla publiczności zakamarków, zwiedzanie pomieszczeń, takich jak magazyny kostiumów i dekoracji, garderoby czy sale prób. W Operze nie lada gratką będzie również pokaz technologii sceny!

Bądźmy razem w weekend DOFE

DOFE to dobra okazja, by spędzić czas wspólnie – z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami. Ofertę sprzyjającą zacieśnianiu więzi i budowaniu relacji przygotowało wielu beneficjentów. Biblioteka Polskiej Piosenki zaprasza na Piknik Sąsiedzki do zrewitalizowanego z unijnym wsparciem Fortu nr 52 „Borek”, cennego krakowskiego zabytku militarnego. Biblioteka w Chełmku szykuje: warsztaty literacko-plastyczne, koncert zespołu „Retrospekcja-akustycznie” oraz uroczyste otwarcie Galerii (całodobowej witryny wystawienniczej). Krzeszowicka Biblioteka proponuje warsztaty chemiczne dla dzieci.

Miłośnicy fotografii z pewnością chętnie skorzystają z zajęć w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli, podczas których poznają technikę transferu i samodzielnie stworzą unikatowe prace. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie zaprasza na zajęcia dla najmłodszych pod hasłem „Chcę zostać królem!”, zajęcia dla seniorów – tańce w kręgu, a także na interaktywną wystawę „Skarby Kapituły Krakowskiej”, prezentującą najcenniejsze dzieła zgromadzone w zasobach Archiwum Krakowskiej Kapituły Metropolitalnej i Skarbca Katedry na Wawelu. Co ważne, wystawa jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Raz, dwa, trzy – zagraj z nami także Ty!

Gry miejskie, terenowe, planszówki – moda na granie jest wciąż aktualna. Z tego pomysłu skorzystali także beneficjenci biorący udział w DOFE. Muzeum Okręgowe w Tarnowie postanowiło zachęcić do zwiedzania poprzez Quest historyczny oparty na kodach QR oraz zabawę na spostrzegawczość „Magazyn Dagaramy”. Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci  w Tarnowie także stawia na aktywne zwiedzanie proponując gry i zadania związane z ekspozycją (np. szukanie ukrytych informacji, wypełnianie raportu dla dowódcy). W grę terenową zagrasz w MOCAK-u.

W gminie Żabno rodzice i ich maluchy podczas spotkania przy planszówkach będą mogli lepiej poznać i „oswoić” przedszkole i żłobek w Łęgu Tarnowskim. Okazją do wspólnej zabawy, gier i przeprowadzania różnorodnych doświadczeń i eksperymentów będzie także wydarzenie w Zespole Szkół w Staszkówce (gmina Moszczenica), związane z projektem Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży.

Fundusze – na zdrowie!

„Jak nie zostać skoliozaurem” to hasło przewodnie DOFE w chrzanowskim Centrum Medycznym Katarzyny Smółki. Rodzice z dziećmi będą mogli odwiedzić je w sobotę i niedzielę, by bezpłatnie zbadać stopy i kręgosłupy swoich podopiecznych w kierunku wykrycia ewentualnych wad, a także skorzystać z zajęć ruchowych i spotkania z fizjoterapeutą. Bezpłatne badania (spirometria, badanie siły mięśni oddechowych, test wysiłkowy na ergospirometrze) oraz konsultację z fizjoterapeutą oferuje również Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu.

Jeśli jesteś opiekunem osoby niesamodzielnej, może Cię zainteresować oferta krakowskiego Centrum Wsparcia Opiekunów przy ul. Wielickiej. Odwiedź placówkę, porozmawiaj i przekonaj się, na jaką pomoc możesz liczyć.

Zielone spotkania

DOFE możesz spędzić także w duchu eko. Specjalny program na tę okazję przygotował Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Woli Łużańskiej (gmina Łużna), oczyszczalnia ścieków w Tylmanowej (gmina Ochotnica Dolna), Muzeum Tatrzańskie (warsztaty tworzenia eko-zabawek), a także Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” w Krakowie. Wśród zajęć dla dzieci i leśnych spacerów w ofercie „Symbiozy” dostępne będą także rodzinne aktywności dla osób z Ukrainy, prowadzone w ich języku ojczystym.

Czas na zmiany

Doradcy zawodowi, pośrednicy pracy – oni także będą pełnić dyżury w czasie DOFE. Jeśli zatem Twoja kariera zawodowa powinna wkroczyć na nowe tory – umów się na spotkanie. Fundusze Europejskie pomogą Ci zdobyć niezbędne kwalifikacje, wymarzoną pracę i satysfakcję zawodową. Ze specjalistami od rynku pracy porozmawiasz w: KrakowieMyślenicachDobczycachBrzeskuSzycach.

Fundusze Europejskie są wokół nas

Środki z Unii Europejskiej od lat pomagają we wszystkich małopolskich gminach zmieniać nasze otoczenie. Są inwestowane w wielu dziedzinach, dlatego oferta Dni Otwartych jest tak bogata i zróżnicowana. W czasie tegorocznych DOFE przekonają się o tym mieszkańcy i goście, którzy zawitają do Biecza. Przygotowano dla nich wiele aktywności w atrakcyjnych formułach, dzięki którym poznają bliżej liczne unijne projekty zrealizowane na terenie gminy. Zaplanowano tam rajd rowerowy do Libuszy, spacer z przewodnikiem trasą lokalnych zabytków, występy artystyczne w dofinansowanych instytucjach, inscenizację związaną z rzemiosłem katowskim, zwiedzanie turmy i wiele innych. To będzie świetna okazja, by dowiedzieć się, jak na co dzień każdy z nas korzysta z efektów Funduszy Europejskich.

A Ty, z której propozycji skorzystasz?

Regionalna pula środków unijnych to jedno ze źródeł wsparcia małopolskich inwestycji. Beneficjenci z naszego regionu sięgają także po fundusze unijne z ogólnopolskich programów. Oni także aktywnie uczestniczą w Dniach Otwartych. Związek Euroregion „Tatry” zaprasza do Nowego Targu na szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Sekrety medycyny ludowej czy tajemnice cerkwi greckokatolickiej z Czernego poznasz podczas wizyty w Sądeckim Parku EtnograficznymSzkoła Muzyczna I i II stopnia im. B. Rutkowskiego w Krakowie przygotowała natomiast muzyczną ucztę – koncert pt. „Kolorowy wiatr”. Więcej propozycji znajdziesz na stronie dniotwarte.eu.