Dla uczczenia pamięci ofiar terroru II wojny światowej

10.03.2023
W Zakopanem powstaje Muzeum Palace. Inwestycja, realizowana z udziałem Funduszy Europejskich w Małopolsce powstaje w dawnym pensjonacie Palace, który okupant przekształcił w siedzibę placówki Gestapo. Marszałek Witold Kozłowski wizytował powstający oddział Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Grafika przedstawiająca wizualizację kilkupiętrowego budynku, na którym widnieje napis „PALACE”.

Największą wartością Muzeum Palace jest autentyzm miejsca. Budynek Palace jako bezcenny, materialny świadek minionych wydarzeń w całości został przeznaczony na cele muzealne. Utworzenie Muzeum Palace jest możliwe dzięki wsparciu oraz przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Zakopane oraz Stowarzyszenia Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” – Katownia Podhala.

Grafika przedstawiająca dłonie w rękawiczkach trzymające starodawną fotografię, na której widnieje kilkupiętrowy budynek z napisem „PALACE”. W tle fotografie.

Podczas wizyty na Podhalu marszałek Małopolski Witold Kozłowski mógł zobaczyć postęp prac, których zakończenie planowane jest na koniec tego roku.

Powstanie nowa filia Muzeum, która zapewni pamięć po zdarzeniach mających miejsce w budynku Palace, a także przedstawi skomplikowaną historię regionu w okresie około II wojny światowej. To miejsce - już na tym etapie - robi ogromne wrażenie

- mówi marszałek Witold Kozłowski.

Grafika przedstawiająca stare czarno-białe fotografie. Na jednej z nich mężczyzna jadący na nartach biegowych, na drugiej grupka dzieci i dorosłych stojąca przed kamiennymi schodami.

Wartość projektu wynosi ponad 16,2 mln złotych. Inwestycja jest dofinansowana ze środków unijnych.