Fundusze Europejskie łączą pokolenia przy wspólnym szyciu

20.07.2021
W lipcowe czwartki starsze i młodsze pokolenie mieszkańców Krościenka nad Dunajcem wspólnie poznaje tajniki szycia na maszynach krawieckich, które zakupiono z unijnym dofinansowaniem. Wakacyjne warsztaty zostały zorganizowane przez gminne Centrum Kultury i Promocji oraz Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Pieniny”.

Podczas pierwszych zajęć uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem maszyny krawieckiej, jej obsługą oraz poczynili pierwsze kroki w niełatwej sztuce szycia - a wszystko pod okiem doświadczonych w tych umiejętnościach krawcowych. Teraz już nie tylko potrafią uruchomić maszynę, ale także nawlec na nią nitkę i samodzielnie przeszyć kawałek materiału. 

krawiec01.jpg

Wkrótce przed uczestnikami kolejne warsztaty, na których poznają tajniki kroju i różnych technik szycia. Kolejne spotkania planowane są w każdy czwartek aż do końca lipca.

krawiec02.jpg

Maszyny do szycia, na których pracują kursanci, zostały zakupione ze wsparciem z Funduszy Europejskich dla Centrum Kultury i Promocji w ramach realizowanego przez Gminę Krościenko nad Dunajcem unijnego projektu. Dzięki inwestycji Centrum zyskało pod swoją działalność dodatkowe pomieszczenia, m.in. wyremontowaną i przystosowaną do nowych zadań dawną salę kina Sokolica, oraz wyposażenie ośmiostanowiskowej pracowni krawieckiej i mobilnej pracowni fotograficznej. Nowe przestrzenie i sprzęty umożliwiły wzbogacenie oferty kierowanej do mieszkańców gminy w każdym wieku.

krawiec03.jpg

Mat. Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem