Fundusze Europejskie na Święcie Plonów w Ryczowie

25.08.2019
Tym razem mieszkańcy Ryczowa i uczestnicy XXI Dożynek Województwa Małopolskiego mieli okazję przyjrzeć się z bliska ofercie Funduszy Europejskich w Małopolsce.

Mobilny Punkt Informacyjny i dyżurujący tam specjaliści zainteresowali nie tylko tych którzy myślą o skorzystaniu z unijnych dotacji, ale także osoby, które chciały sprawdzić swoją wiedzę o Funduszach Europejskich.

ryczow04.jpg

Spytkowice - lider unijnych projektów

Spytkowice to lider wśród gmin wiejskich powiatu wadowickiego pod względem wartości realizowanych projektów. Koszt inwestycji unijnych na terenie gminy przekracza 33 mln zł - to dwukrotnie więcej niż np. Brzeźnicy czy Stryszowa. Gmina ma także najlepszy wynik jeśli chodzi o wykorzystanie środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. To, aż 3 271 zł. Ale na tym nie koniec, bo Spytkowice na tle pozostałych powiatów Małopolski Zachodniej są także w ścisłej czołówce.

Jak to się robi?

To kwestia odważnych decyzji i zdecydowanych działań. Efektywne wykorzystywanie Funduszy Europejskich gwarantuje odpowiedni rozwój regionu i daje szansę na poprawę życia lokalnej społeczności. Unijne środki dają możliwości, które wymagają może większej pracy, ale też przynoszą wymierne korzyści, które codziennie możemy obserwować. Przecież na co dzień korzystamy z wyremontowanych dróg i budynków, nowoczesnych pociągów czy autobusów.

Kierunek - Fundusze Europejskie!

„Nie narzekamy na nudę”

– mówią specjaliści dyżurujący w Mobilnym Punkcie Informacyjnych.

„Od momentu, kiedy rozpoczęliśmy dyżur, ani na chwilę nie przestajemy konsultować, doradzać, informować”

– dodają.

„Od początku tegorocznej trasy widzimy, że największym zainteresowaniem cieszą się dotacje na zakładanie działalności gospodarczej. Pytają o nie najczęściej młodzi ludzie, którzy niedawno skończyli studia. Z kolei starsi Małopolanie interesują się głównie kursami i szkoleniami.”

– podsumowuje Pan Bartek, jeden ze specjalistów.

Nie tylko biznes

Odwiedzający Mobilny Punkt chętnie pytali także o możliwość dofinansowania do wymiany pieców w indywidualnych budynkach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne, a także możliwościami wsparcia w ramach Funduszy Europejskich na montaż instalacji OZE w gospodarstwach domowych. Z konsultacji korzystały również organizacje pozarządowe, zainteresowane środkami na rozwój ich działalności oraz przedsiębiorcy i instytucje zainteresowane dofinansowaniem do szkoleń zawodowych, staży i utworzeniem w firmie nowych miejsc pracy.