Fundusze Europejskie w Igołomi-Wawrzeńczycach – czyste powietrze, czysta ziemia

01.09.2019
Święto Warzyw, Dzień Otwarty Aeroklubu Krakowskiego i Mobilny Punkt Informacyjny na lotnisku w Pobiedniku Wielkim. Było coś dla ciała, coś dla duch i konkret – oferta Funduszy Europejskich w Małopolsce.

STOP SMOG

Niedziela była pierwszym dniem obowiązywania nowej, przełomowej dla Krakowa uchwały antysmogowej, która całkowicie zakazuje palenia węglem. Nie dziwi więc fakt, że najwięcej pytań dotyczyło jej skutków dla podkrakowskich gmin. To szczególnie ważna dla terenów typowo rolniczych jakimi są Igołomia i Wawrzeńczyce. Gmina od lat sukcesywnie wymienia stare paleniska na nowe ekologiczne kotły. Korzysta przy tym z dostępnych źródeł finansowania, zarówno ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie jak i Regionalnego Programu Operacyjnego. W ubiegłym roku udało się wymienić 50 "kopciuchów" na 30 kotłów gazowych i 20 kotłów niskoemisyjnych. Trwa wymiana kotłów współfinansowanych ze środków UE, podpisano 43 umów, ale już teraz planowana jest kolejna wymiana 60 kotłów grzewczych. Temat jest wciąż aktualny, bo nadal bardzo dużo pytań dotyczyło możliwości pozyskania wsparcia na wymianę kotłów i termomodernizację.

Fundusze Europejskie, tak korzystam

Do naszych specjalistów przychodzili nie tylko Ci, którzy myślą o pozyskaniu środków z Programu Regionalnego, ale także osoby, które już realizują projekty. Pan Ryszard, mieszkaniec jednej z pobliskich miejscowości pozyskane dotacje zainwestował w rozwój firmy, teraz jest na etapie rozliczania projektu. Ze specjalistami z Punktu Informacyjnego rozmawiał na temat ważnych dla niego procedur i terminów.

Wiele pytań dotyczyło źródeł finansowanie konkretnych projektów oraz warunków, kryteriów i procedur przyznania dotacji. Bardzo dużo osób zgłosiło się po pomoc w znalezieniu interesującego ich szkolenia lub stażu finansowanych z Funduszy.