Fundusze Europejskie w Krzeszowicach–korzystamy wszyscy

28.07.2019
To już półmetek wakacji. Za wcześnie na kupowanie podręczników, ale nie na plany poszerzenia działalności firmy, nowe kursy czy szkolenia.

Dlatego mieszkańcy Krzeszowic letni, niedzielny relaks połączyli z wizytą w Mobilnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Przyszli dowiedzieć się, co w najbliższych miesiącach może zaoferować im Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego.

Na zdjęciu widoczny jest rynek w Krzeszowicach a na nim wystawa pod tytułem "Fundusze Europejskie są dobre dla Ciebie". Wystawę ogląda dwóch mężczyzn.

Nr 1 na liście pytań to….

..dotacje na założenie działalności gospodarczej. Dlaczego młodzi ludzie tak chętnie chcą zakładać własny biznes? Bo nie chcą mieć nad sobą szefa, bo chcą realizować własne pomysły i dobrze zarabiać. Powodów jest wiele, ale jeden zawsze pozostanie ten najważniejszy – niezależność.

Młode pokolenie już nie jest pokoleniem etatowców. Mają duże aspiracje, marzenia o własnym biznesie, a najważniejszy dla nich jest rozwój – tak jak dla Pana Michała, który był jednym z klientów Mobilnego Punktu.

Próbowałem już swoich sił w korporacji. Po roku pracy mam pewność, ze to nie „moja bajka”. Preferuje aktywny styl życia, mam wiele pasji, które chce realizować.

– mówi Pan Michał

Teraz powoli realizuję to, o czym myślę od dłuższego czasu – chcę założyć firmę, w której moje pasje i praca staną się sposobem na życie i zarabianie.

- dodaje.
Według niego możliwości, jakie daje Unia są bezcenne.

To dla mnie duże wyzwanie pod kątem zebrania całej dokumentacji.

– przyznaje.

Ale mam świadomość, że jak ktoś daje Ci na coś pieniądze, to ma prawo wiedzieć jak je wydasz.

– podkreśla przyszły przedsiębiorca.

Funduszowe abc

Odwiedzający Mobilny Punkt chętnie pytali także o możliwość dofinansowania do wymiany pieców w indywidualnych budynkach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne, a także możliwościami wsparcia w ramach Funduszy Europejskich do montażu instalacji OZE w gospodarstwach domowych. Z konsultacji korzystały również organizacje pozarządowe, zainteresowane środkami na rozwój ich działalności oraz przedsiębiorcy i instytucje zainteresowane dofinansowaniem do szkoleń zawodowych, staży i utworzeniem w firmie nowych miejsc pracy.

Fundusze są także dla Ciebie

Swoja ofertę prezentowały także Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.. Nie zabrakło także informacji o Małopolskim Tele-Aniele – projekcie mającym na celu pomoc dla osób niesamodzielnych, które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku, powinny być objęte stałą opieką