Fundusze Europejskie w Niepołomicach – impuls do rozwoju

14.07.2019
Specjaliści z Mobilnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich przez cały dzień odpowiadali na pytania o unijne dotacje.

Mieszkańcy Niepołomic i okolicznych miejscowości oraz spacerowicze i turyści odwiedzający prastarą Puszczę – setki osób skorzystało z okazji i przyszło na niepołomicki Rynek, żeby zapytać o Fundusze Europejskie i przy okazji obejrzeć wystawę prezentująca małopolskich przedsiębiorców – beneficjentów funduszy.

Na zdjęciu widoczny jest baner związany z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. W tle widoczna jet wystawa pod tytułem Fundusze Europejskie są dobre dla Ciebie.

Po drodze

Niepołomice są miejscem wypoczynku nie tylko dla swoich mieszkańców, ale i osób z sąsiednich miejscowości. Stałymi bywalcami są tu między innymi mieszkańcy Krakowa. Pan Andrzej z rodziną przyjechał do Puszczy „na rowery”. W drodze powrotnej odwiedził naszych specjalistów.

- Od dłuższego czasu myślałem żeby poszukać jakiś szkoleń czy kursów. Firma, w której pracuję poszerza swoją działalność, wchodzimy na zagraniczne rynki. Przydałoby się podszkolić angielski, ale jakoś nigdy nie było mi „po drodze” do urzędu. A tu tak okazja. Nie mogłem nie skorzystać.

– mówi Pan Andrzej.

Niedziela pełna pytań

Dla specjalistów z Mobilnego Punktu Informacyjnego to była wyjątkowo pracowita niedziela.

- „Odpowiadaliśmy na pytania, pomagaliśmy znaleźć dofinansowanie, podpowiadaliśmy, od czego zacząć, by zrealizować swoje pomysły.”

– podsumowują swój dyżur na niepołomickim Rynku.
Punkt odwiedzały najczęściej osoby, które chciały otworzyć własną firmę, przedsiębiorcy chcący rozwijać swoją działalność, realizować projekty innowacyjne, proekologiczne.

Pojawili się również przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających w obszarze edukacji i kultury, jednostek samorządu terytorialnego, które chcieli realizować projekty dla swoich mieszkańców, dotyczące wymiany pieców, instalacji odnawialnych źródeł energii czy termomodernizacji budynków. Dodatkowo konsultacje bardzo często dotyczyły możliwości otrzymania dofinansowania na aktywizację zawodową, podnoszenie kompetencji, zdobywanie nowych kwalifikacji poprzez udział w kursach, szkoleniach, studiach podyplomowych.”

I Ty możesz mieć wpływ na przyszłość

W ramach Mobilnych Punktów Informacyjnych prowadzona jest specjalna ankieta, w której mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie na temat Funduszy Europejskich. Dla nas liczy się każda opinia i każda jest tak samo ważna, szczególnie ta dotycząca podziału nowych środków europejskich na lata 2014-2020.

Możliwość wskazania obszaru, na który trzeba przeznaczyć najwięcej środków z nowej perspektywy mieli już mieszkańcy Myślenic, Krynicy, Wadowic Zatoru i Niepołomic. W najbliższa sobotę zapytamy o to samo mieszkańców Muszyny, a tydzień później Krzeszowic. Edukacja, sport, turystyka czy kultura – przyjdź do Mobilnego Punktu Informacyjnego i wypełnij ankietę.