Fundusze Europejskie w Zatorze – paliwo dla przedsiębiorczych

06.07.2019
Ta sobota w Zatorze jeszcze długo będzie kojarzona z Funduszami Europejskimi.

Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, który tym razem zaparkował na zatorskim Rynku cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Wiele pytań o fundusze?

Na zdjęciu widoczna jest kobieta oraz mężczyzna którzy siedzą. Mężczyzna to ekspert odnośnie Funduszy Euopejskich który udziela porad. Ponadto widzimy niebieski baner z napisame Zapytaj o Fundusze Europejskie. W tle widoczne są dwaj mężczyźni

Co interesowało mieszkańców Zatoru? Głównie środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, rozwój firmy, szkolenia i kursy zawodowe – z tymi tematami osoby zainteresowane unijnym wsparciem przychodziły do Mobilnego Punktu Informacyjnego.

- Dla mnie wizyta w Punkcie Informacyjnym w Krakowie to prawdziwa wyprawa. Prowadzę firmę i nie mogę sobie pozwolić na jej zamknięcie w tygodniu. A tak, mieszkam niedaleko więc wykorzystałam szansę, żeby podejść na rynek i porozmawiać.

– mówiła Pani Anna, która ze specjalistami Funduszy Europejskich rozmawiał na temat dotacji na rozwój dla swojej firm.

- Dobrze trafiłam

– podsumowuje swoją wizytę w Punkcie Pani Anna.

- Dowiedziałam się że mogę złożyć wniosek o dotacje dla mojej firmy. Jestem co prawda krótko „kobietą biznesu”, ale mam kilka pomysłów na ulepszenie swoich produktów, a to już przecież innowacja

– uśmiecha się Pani Anna.

Co i jak, czyli funduszowe informacje na wyciągniecie ręki

Odwiedzający Mobilny Punkt chętnie pytali o możliwość sięgnięcia po unijne dotacje. Najczęściej poruszanymi tematami konsultacji były możliwości pozyskania środków unijnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Ponadto wiele konsultacji dotyczyło dofinansowania do wymiany pieców w indywidualnych budynkach jednorodzinnych na nowe, bardziej ekologiczne, a także możliwościami wsparcia w ramach funduszy europejskich do montażu instalacji OZE w gospodarstwach domowych. Z konsultacji korzystały również organizacje pozarządowe, zainteresowane środkami na rozwój ich działalności oraz przedsiębiorcy i instytucje zainteresowane dofinansowaniem do szkoleń zawodowych, staży i utworzeniem w firmie nowych miejsc pracy.

Małopolska Pożyczka

Po raz pierwszy w ramach Mobilnego Punktu Informacyjnego ofertę unijnych pożyczek prezentował Bank Gospodarstwa Krajowego. Pracownicy Banku udzielali informacji nt. pożyczek z projektu "Małopolska pożyczka". Na rozwój przedsiębiorstw można pożyczyć nawet milion zł. Osobne pule środków zostały przeznaczone dla nowych firm oraz tych już bardziej zakorzenionych na rynku. Do 10 mln zł mogą pożyczyć spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe na modernizację budynków, w tym na wymianę źródeł ciepła, również z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii. Osoby bezrobotne powyżej 30. roku życia mogą pożyczyć do 70 tys. zł na założenie własnej działalności gospodarczej. Natomiast na realizację projektów rewitalizacyjnych udzielane są pożyczki w wysokości od 300 tys. do 15 mln zł.

Fundusze są także dla Ciebie

Swoja ofertę prezentowały także Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.. Nie zabrakło także informacji o Małopolskim Tele-Aniele – projekcie mającym na celu pomoc dla osób niesamodzielnych, które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku, powinny być objęte stałą opieką