Fundusze unijne w medycynie napędzają wzrost innowacyjności i konkurencyjności Małopolski

03.09.2021
Innowacyjny program leczenia nowotworów ginekologicznych w krakowskim Szpitalu na Klinach przyciąga pacjentów i medyków z całej Polski oraz z zagranicy. Szpital prowadzi leczenie raka szyjki macicy i raka endometrium z wykorzystaniem robota da Vinci oraz przy wsparciu technologii CarnaLife Holo. Program jest rozwijany dzięki dotacji z Funduszy Europejskich. Całkowity koszt projektu to niemal 12,6 mln zł, zaś wartość dofinansowania wynosi ponad 7,33 mln zł.

Szpital na Klinach to jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, który stawia na najnowsze technologie medyczne, w tym robotykę w ginekologii. Dzięki funduszom unijnym zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci dla pacjentek z całej Polski i zagranicy zakwalifikowanych do programu są całkowicie bezpłatne. Program stanowi szansę dla poprawy jakości leczenia onkologicznego pacjentek dotkniętych rakiem szyjki macicy i rakiem trzonu macicy.

20210717-_DSC3893-Edit.jpg

Budowanie kapitału intelektualnego i innowacyjności Małopolski

Pandemia uwydatniła dobitnie ponadregionalne wartości zawansowanej technologicznie medycyny. Blisko 30% pacjentów szpitala na Klinach to osoby spoza województwa małopolskiego oraz z zagranicy. Innowacyjny projekt w zakresie ginekologii jeszcze bardziej wzmacnia zainteresowanie ofertą medyczną osób spoza regionu Małopolski, są wśród nich również lekarze. Szpital stawia na interdyscyplinarne zespoły, wśród których są zarówno ginekolodzy onkolodzy, onkolodzy kliniczni, radioterapeuci, anestezjolodzy, rehabilitanci, bioinżynierownie z Polski jak i specjaliści z zagranicy.

Aktywność badawczo-rozwojowa, ponadregionalny charakter oferty medycznej i nowoczesne technologie medyczne odgrywają znaczącą rolę w poprawie dostępności i jakości opieki medycznej dla pacjentów w regionie, ale również w budowaniu pozycji konkurencyjnej Małopolski jako lidera innowacyjności. Dokładamy wszelkich starań, aby nasze szpitale zapewniały leczenie na najwyższym poziomie i z wykorzystaniem najlepszego sprzętu. Cieszę się, że placówki chcą ciągle się rozwijać, tworzą kolejne programy oparte o nowoczesne technologie i stają się prekursorami innowacyjnych metod terapeutycznych

– mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

20210717-_DSC3867-Edit.jpg

Robot da Vinci cennym narzędziem w ręku chirurga

Jedną z kluczowych kwestii wykorzystania robota da Vinci w zabiegach operacyjnych jest bezpieczeństwo, możliwość skrócenia czasu hospitalizacji i rekonwalescencji pacjenta oraz zmniejszenie interwencji chirurgicznej. Jak podkreśla Joanna Szyman Prezes Zarządu NEO Hospital prowadzącej Szpital na Klinach -

Wykorzystanie metody robotycznej w operacjach nowotworów pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki doskonałemu systemowi wizyjnemu oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów oraz zminimalizowanie interwencji chirurgicznej.

Większość chirurgów wykorzystujących robota da Vinci wymienia również korzyści związane z bezpieczeństwem przeprowadzenia operacji, takie jak ograniczenie urazu operacyjnego, mniejsza utratę krwi, a co za tym idzie mniejsze ryzyko infekcji i ograniczenie powikłań. 

Sztuczna inteligencja i wizuallizacja 3D w planowaniu zabiegów

Szpital na Klinach w ramach unijnego projektu wykorzystuje również technologię CarnaLife Holo, czyli innowacyjny system przetwarzania danych medycznych, który pozwala na trójwymiarową wizualizację danych obrazowych pozyskanych przy pomocy tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego.

Kliny 13 (13).JPG

Wykorzystanie CarnaLife Holo u pacjentek z nowotworami ginekologicznymi, u których  występuje znaczna otyłość lub które były wcześniej operowane, pozwala na lepsze zaplanowanie zabiegu dzięki modelowaniu w formie hologramu, który uwidacznia trudne i niedostępne gołym okiem przestrzenne zależności pomiędzy strukturami anatomicznymi

Jak skorzystać z programu?

Zainteresowane Panie zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 785 170 300. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres:  badanie@neohospital.pl lub zadzwonić na ogólnodostępne numery telefonu Szpitala na Klinach (12 267 40 64 lub 12 262 02 75).

20210717-_DSC3912-Edit.jpg

O NEO Hospital:

Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.  Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl.