Fundusze z kulturą

Kategoria: Wydarzenia
10.05.2019
W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się uroczysty koncert z okazji 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, korpusu dyplomatycznego, parlamentarzyści oraz małopolscy beneficjenci Funduszy Europejskich.

Gospodarzem spotkania był Marszałek Witold Kozłowski.

luslawice2019-2-2.jpeg

Cieszę się, że dzięki wsparciu UE tak wiele zmieniło się w naszym regionie. Nie ma chyba dziedziny, w której nie odczulibyśmy pozytywnych efektów inwestycji finansowanych z Funduszy Unijnych. Nie ma wątpliwości, że Fundusze Europejskie to znakomite narzędzie, które także w przyszłości pozwoli nam dbać o rozwój Małopolski

- powiedział Witold Kozłowski Marszałek Małopolski, witając gości.

Unijne oblicze Małopolski

luslawice2019-2-3.jpeg

Wydarzenie stało się doskonałą okazją do tego, aby pokazać, jak dużo zmieniło się przez te 15 lat w Małopolsce, jak wiele udało się osiągnąć dzięki unijnym dotacjom i jaki ogrom wysiłku w tę zmianę włożyli małopolscy beneficjenci Funduszy Europejskich.

15 lat Polski w Unii Europejskiej to także 15 lat funduszy europejskich. To nowe żłobki, przedszkola, szkoły, wyposażone straże pożarne, nowe dworce i drogi. Mam nadzieję, że kolejna perspektywa finansowa przyniesie jeszcze więcej pozytywnych zmian w Małopolsce

- podkreślił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Anna Pieczarka, z Zarządu Województwa Małopolskiego odczytała list Beaty Szydło Wiceprezesa Rady Ministrów skierowany do uczestników uroczystości, w którym była wicepremier podkreśliła między innymi rolę integracji europejskiej w obszarze nowych możliwości rozwoju i współpracy w różnych dziedzinach gospodarki.

Czym stały się unijne środki dla regionu? Szansą, która została efektywnie spożytkowana, motorem napędzający kreatywność mieszkańców oraz impulsem do rozwoju, który z perspektywy 15 lat został w pełni wykorzystany.
Małopolska od początku uruchomienia finansowych instrumentów polityki strukturalnej realizowanej przez Unię Europejską aktywnie pozyskiwała dostępne wsparcie i efektywnie je inwestowała.

54 mld zł zainwestowane dotychczas w regionie wyraźnie widać w każdej małopolskiej gminie, wsi i miasteczku. Było to możliwe dzięki energii i determinacji Małopolan w korzystaniu z szansy, jaką dają unijne środki. 

Po Europie z arią i piosenką

luslawice2019-2-1.jpeg

W muzyczną podróż po Europie zabrała gości piątkowej Gali Orkiestra Arte Symfoniko pod dyrekcją Mieczysława Smydy oraz wybitni soliści: Grażyna Brodzińska Pierwsza Dama Polskiej Operetki, Anna Lasota Solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz wybitni tenorzy Jakub Oczkowski i Łukasz Gaj.

Koncert rozpoczął Mazur z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki. Nieprzypadkowo, rok 2019 jest Rokiem Stanisława Moniuszki, ojca polskiej opery narodowej.

luslawice2019-2-4.jpeg

W lusławickim Centrum rozbrzmiewały także gorące rytmy Tangolity, arii z operetki „Bal w Savoyu”, węgierskie czardasze, znana chyba każdemu mieszkańcowi naddunajskiej stolicy aria „Wiedeń, miasto moich marzeń” oraz Ninon Bronisława Kapery czy Aria ze śmiechem Jaquesa Offenbacha.

luslawice2019-2-5.jpeg

Lusławice gospodarzem gali już po raz trzeci

Wydarzenie „Fundusze z kulturą już po raz trzeci gościło w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. To jeden z najlepszych dowodów na to, jak środki europejskie zmieniają Małopolskę. Budowa Centrum została w znacznej części sfinansowana z unijnego budżetu (ponad 55,5 mln zł). Niebagatelny był też udział Województwa Małopolskiego, które dołożyło do inwestycji 5 mln zł.

luslawice2019-2-6.jpeg

W efekcie powstał w pełni funkcjonalny obiekt wyposażony w: salę koncertową z zespołem dydaktycznym, zespół pobytowy umożliwiający ćwiczenia indywidualne, bibliotekę oraz infrastrukturę towarzyszącą. Miejsce to zostało w całości przystosowane i wyposażone do realizacji zadań Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w zakresie edukacji muzycznej oraz organizacji życia kulturalnego w skali całego kraju, a nawet Europy. Obiekt Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w  Lusławicach został udostępniony dla publiczności 21 maja 2013 r. Dzięki powstaniu nowoczesnej siedziby instytucji w Lusławicach, Centrum zrealizowało w latach 2013-2017 ponad 500 wydarzeń i programów edukacyjnych oraz koncertowych, w których wzięło udział około 120 tysięcy uczestników.

Gala „Fundusze z kulturą” została zorganizowana w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.