Kulturalne atrakcje Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Małopolsce

Kategoria: Wydarzenia
12.05.2017
Przedstawiamy kolejną porcję atrakcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które już niebawem, bo od 18 do 21 maja w Małopolsce. Tym razem jest to oferta instytucji kultury, muzeów i zabytkowych obiektów w naszym regionie.

Beneficjenci funduszy unijnych przygotowali solidną listę atrakcji, wśród których nie zabraknie interaktywnych warsztatów, gier terenowych, spektakli, zwiedzania z przewodnikiem, koncertów i zajęć z twórcami. To niezwykła okazja, by odkryć dziedzictwo kulturowe Małopolski!

Zobacz, jakie atrakcje czekają w instytucjach kultury:

 • Jedyne w Polsce Muzeum Fonografii w Niepołomicach zaprasza 20 i 21 maja do zwiedzania niezwykłej wystawy zapomnianych już dziś urządzeń do odtwarzania dźwięku. To 150 eksponatów, z których najstarsze mają nawet 130 lat. Tu można poznać ich historię i rozwój, a także klimat minionych epok. Integralną częścią ekspozycji jest sala odsłuchowa, w której zgromadzonych jest ok. 2 tys. płyt winylowych i każdy ze zwiedzających może przesłuchać wybraną płytę.

kultura_dofe_niepolomice.jpg

 • Interaktywne zajęcia i warsztaty to okazja, by lepiej poznać i zrozumieć militarną historię Polski. Przewodnik oprowadzi po stałej ekspozycji Muzeum Armii Krajowej w Krakowie i wystawie czasowej „Z ziemi polskiej do włoskiej. 2 Korpus Polski i Armia Krajowa". Dla osób pełnoletnich udział w Grze Escape Room (pokój zagadek) "Wsypa". Dla wszystkich powyżej 10 lat zajęcia warsztatowe „W okupowanym Krakowie” połączone z grą wielkoformatową.
 • Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na cztery spektakle w ramach V edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego "Kroki" w dniach 18-21 maja. „Back to the bone" (Rosalind Crisp), „Mazurki" (Marcin Masecki, Ilona Trybuła, Ewa Garnic i Goście), „UJĘ(Ci)" (W&M Physical Theatre - Kanada/Polska), „Soul Project" (David Zambrano - Pracownia Fizyczna i Goście). Na każdy spektakl przewidziano po 10 biletów w cenie 10 zł. Będzie też możliwość spotkania z twórcami i zwiedzenia zrewitalizowanego Domu Rzemiosł.
 • Cricoteka, wielokrotnie nagradzana instytucja kultury i wspaniale zrewitalizowany, dzięki funduszom unijnym obiekt, zaprasza 18 maja na dwie wystawy: "Tadeusz Kantor. Odsłona trzecia. Marioneta" oraz "Biel kolorem śniegu. Tadeusz Kantor i Artyści z kręgu Cricot 2. Rzym 1979". Ośrodek oferuje wejściówki na wystawy przy ul. Nadwiślańskiej w kwocie 1 zł, w ramach Dni Otwartych Funduszy.

kultura_dofe_cricoteka.jpg

 • Galeria Europa-Daleki Wschód „Między Wschodem a Zachodem" w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza w świat Dalekiego Wschodu. Do obejrzenia dwie wystawy: reprezentująca Wschód ekspozycja prac Zhang Minjie „Taniec duszy" oraz ukazująca europejskie spojrzenie na Azję wystawa prac Andrzeja Strumiłło. Manggha zaprasza do zwiedzania z przewodnikiem obu ekspozycji. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty edukacyjne oraz pokazy z użyciem sprzętu multimedialnego.
 • Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie zaprasza 19 maja na koncert jazzowy połączony z para-konferencją naukową pt. „Nocne wypychanie ptaków pod auspicjami K.I. Gałczyńskiego”. Organizatorzy zapewniają fantastyczny wieczór, pełen humoru i dobrej muzyki. Impreza odbędzie się w pięknej sali koncertowej Szkoły Muzycznej przy ul. Józefińskiej, na terenie Podgórza. 20 maja natomiast młodzi muzycy zagrają na placu przy Kładce Bernatka.
 • Na warsztaty „Eskadrylla” w Muzeum Lotnictwa Polskiego 18 i 19 maja przygotowano prezentację multimedialną, zwiedzanie hangaru Skrzydła Wielkiej Wojny - Małopolska 1914-2014 oraz zajęcia z  tworzenia planu lotniska. Można też zwiedzić Muzeum z przewodnikiem w dniach 18-20 maja. 21 maja odbędzie się niedzielne spotkanie przy samolocie z panem Janem Hoffmannem - ekspertem  lotnictwa.

kultura_dofe_lotnictwo.jpg

 • Podczas Dni Otwartych od 18-21 maja będzie można obejrzeć trzy szklarnie w krakowskim Ogrodzie Botanicznym. Jedna ze szklarni to niedawno wyremontowana ze środków unijnych storczykarnia. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Europie. Posiada niezwykle bogatą kolekcję roślin z całego świata, np. niesamowite rośliny owadożerne, palmy i kaktusy.
 • Atrakcje Pogórza Ciężkowickiego to Skamieniałe Miasto i Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach. 21 maja Muzeum oferuje bezpłatne zwiedzanie. Muzeum posiada bogate zbiory przyrodnicze. Wyposażone jest także w nowoczesne multimedialne techniki wystawiennicze, które obrazują osobliwości przyrodnicze rezerwatu i regionu.

kultura_dofe_ciezkowice.jpg

 • NIE-DO-POWIEDZENIA Polska kultura ludowa – o czym NIE opowiada wystawa stała Muzeum Etnograficznego w Krakowie? Ta wystawa to zbiór śladów życia z niezwykłym potencjałem. To wielki zasób opowieści, w których mają szansę wybrzmieć osobiste doświadczenia naszych dziadków – dzisiejsze obiekty muzealne jeszcze nie tak dawno były przedmiotami używanymi w domu i w pracy, w dni codzienne i od święta. Dziś te rzeczy prowokują do rozmowy o trudnych tematach, jak niewolnictwo, bieda, strach, wojna, migracja – niedopowiedzianych wątkach polskiej kultury.
 • Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza 19 maja na bezpłatne zwiedzanie wystaw: „Sztuka w sztuce", wystaw prezentowanych w ramach „Miesiąca Fotografii", „Kolekcji MOCAK-u", instalacji „Live Factory 2: Warhol by Lupa” oraz „Twórca i ślad. Materiały z Archiwum Artystów z Kolekcji MOCAK-u". W ofercie również udział w grze terenowej "Światło - cień" (dla dzieci i młodzieży do lat 15; zbiórka: okolice Galerii Re).
 • Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, to unikatowy projekt prezentujący klimat XIX-wiecznego ośrodka miejskiego, typowego dla zachodniej Galicji, z jego dawnym rzemiosłem i kulturą. W zrekonstruowanych wnętrzach sprzed ponad 100 lat można zobaczyć m.in. atelier fotografa, warsztat zegarmistrza, posterunek żandarmerii, a także sklepik kolonialny. Wszyscy turyści odwiedzający 20 maja Miasteczko Galicyjskie będą mogli bezpłatnie obejrzeć ekspozycje w budynkach.

kultura_dofe_miasteczko.jpg

 • Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka w Regulicach oferuje bezpłatne warsztaty rzemiosła ludowego: garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronki klockowej, hafciarstwa, szydełkarstwa, piekarstwa, bibułkarstwa oraz dziewiarstwa. Tu można poznać historię, tradycje i tajniki tych dawnych rzemiosł, zobaczyć, jak dawniej przebiegała praca z naturalnymi materiałami. W ofercie także zwiedzenie Ekomuzeum wraz z Izbą Tradycji oraz poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Regulic i Nieporazu.
 • Wzgórze Wawelskie przez pół tysiąclecia było centrum politycznym, kulturalnym i religijnym Królestwa Polskiego. Tutaj powstał Zamek Królewski – siedziba polskich monarchów. Jego historia kryje wiele tajemnic i fascynujących dziejów, które podczas bezpłatnego zwiedzania Wzgórza Wawelskiego odkryje przewodnik. Wycieczka obejmuje spacer po dziedzińcach: zewnętrznym i Arkadowym, dziedzińcu Batorego, Ogrodach Królewskich. Zwiedzanie w grupie do 30-tu osób 18 i 20 maja.
 • Gmina Skawina zaprasza od czwartku do niedzieli do Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie. Codziennie od 9.00 będzie można zwiedzać Dwór w towarzystwie przewodnika, a w godzinach wieczornych organizowane będą ciekawe spotkania: warsztaty rodzinne w dziedzinie quillingu, "Orient autostop czyli 40 dni w Iranie" - wspomnienia z podróży, "Wieczór wspomnień: od dworu przez szkołę do muzeum", z udziałem mieszkańców Radziszowa i okolic, koncert "Pieśni Słowa" w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Kolegium Muzyki Ewangelickiej oraz kwartetu muzycznego Pan Ton Quartet.

radziszów.jpg

 • Nadwiślański Park Etnograficzny oraz Zamek Lipowiec, dwa wyjątkowe obiekty, będą dostępne 20 maja w promocyjnych cenach. W malowniczo ukształtowanym terenie, wśród pięknej zieleni królują XIX-wieczne obiekty architektury drewnianej z oryginalnym wyposażeniem wnętrz mieszkalnych oraz rzemieślniczych. Dla lubiących tajemnicze zamki spacer na wzgórze, na którym górują mury lipowieckiego zamku. W tym dniu wszyscy wstęp z 50% rabatem, dzieci wchodzą za darmo.

kultura_dofe_lipowiec.jpg