Lato idzie przez park

17.08.2022
Parki to namiastka lasu w środku miasta. Zachwycają architekturą, roślinnością i innowacyjnymi rozwiązaniami. Są miejscem spotkań, relaksu i aktywnego wypoczynku. Tylko w Krakowie znajduje się obecnie 51 parków. Łącznie w Małopolsce jest ich blisko 80. Część z nich to parki zabytkowe powstałe w obrębie historycznej części miasta. Dzięki inwestycjom z Funduszy Europejskich cieszą oczy, dają wytchnienie w upalne dni i tworzą oazę spokoju w centrum miast.

Nie ma niczego przyjemniejszego niż letnie, niedzielne popołudnie spędzone z rodziną w parku. Miejskie parki to idealne miejsca do spacerów i relaksu, a kontakt z przyrodą pozwala na ucieczkę od zgiełku. Dlatego dostępne środki unijne inwestujemy tak, aby zaniedbane parki i skwery znów tętniły życiem, a małopolskie miasta zyskały kolejne atuty, które przyciągną odwiedzających

– mówi Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego.

Po pierwsze zieleń

Kiedy respondentów Globalnego Raportu Ogrodniczego zapytano, z czym kojarzą się im słowa park i tereny zielone w mieście, odpowiedź była jednoznaczna: „poczucie odprężenia i relaksu”.  Aż 87 proc. pytanych wierzy, że posiadanie dostępu do terenów zieleni ma pozytywny wpływ na relacje w najbliższym sąsiedztwie oraz pozwala poczuć ducha społeczności.

Dlatego dziś, w świecie globalnej urbanizacji tereny zieleni miejskiej są dla nas tak ważne.  Parki to miejsca ze wszech stron uniwersalne, dostępne i przyjazne wszystkim, bez względu na wiek czy formę spędzania wolnego czasu. Kuszą nie tylko piękną i zadbaną roślinnością, ale także wyjątkowymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Niezależnie od pory roku małopolskie parki są piękne i warto je odwiedzać codziennie.

Bema pamięci …

Wizytówką tego parku jest mauzoleum urodzonego w Tarnowie generała Józefa Bema. Park Strzelecki, bo o nim mowa, to dla tarnowian miejsce kultowe. Dzięki unijnemu dofinansowaniu odtworzono dawny układ parku i przywrócono jego świetność. Dziś odwiedzający mogą spacerować po nowych oświetlonych alejkach i podziwiać także oświetlone najcenniejsze drzewa. W sumie w parku posadzono ponad 1200 drzew i krzewów – to prawdziwy raj dla dendrologów.

Park Strzelecki w Tarnowiefot. Mikołaj Górecki 

Renowacje przeszło także mauzoleum generała Bema, które dodatkowo wzbogaciło się o możliwość iluminowania flag polskiej i węgierskiej w naturalnych barwach. Oczy spacerowiczów cieszy także odnowiona parkowa fontanna z posągami lwów. Park Strzelecki powiększył się o Sensoryczny Ogród Sztuk.

Park Strzelecki, odsłona sądecka

Sądecki Park Strzelecki zmienił się ostatnio nie do poznania. Wszystko dzięki gruntownej rewitalizacji przeprowadzonej z udziałem unijnych środków. W ramach inwestycji wybudowano także amfiteatr - nowe centrum wydarzeń plenerowych miasta.

Park Strzelecki w Nowym Sączufot. Mikołaj Górecki

Cały teren parku prezentuje się niezwykle efektownie. Oprócz pełnych uroku ścieżek na odwiedzających czekają także: wielofunkcyjny pawilon, place zabaw dla dzieci m.in. z mokrą piaskownicą i sadzawką, plac wejściowy z fontanną oraz mini-ścieżka biegowa z pętlą gimnastyczną wyposażoną w elementy do ćwiczeń dla dorosłych.

Dla seniorów i miłośników książek powstały specjalne altany. To jednak nie wszystko. Dla gości spoza Nowego Sącza na ulicach przylegających do parku przygotowano ok. 280 miejsc postojowych.

M jak Muszyna

Biją rekordy popularności i przyciągają tłumy turystów. Ogrody sensoryczne w Muszynie, to nie są zwykłe ogrody, to ogrody zmysłów. Dlatego są tak chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców, ale także przez turystów i kuracjuszy. To wyjątkowy park, służący celom terapeutycznym. Świetnie się tu czują osoby z niepełnosprawnościami - wygodne parkowe ścieżki ułatwią spacery, a tablice informacyjne poszczególnych stref są dostępne także dla niewidomych (wiadomości w alfabecie Braille’a).

Ogrody sensoryczne w Muszyniefot. Michał Skowronek

Miejsce zostało zaprojektowane tak, by oddziaływało nie tylko na wzrok, ale równie silnie na inne zmysły. Z ogrodów może korzystać każdy, niezależnie od stanu zdrowia i wieku.  To sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju miejsce. 

Muszyńskie Ogrody Sensoryczne na Zapopradziu kuszą pięknem roślin, zapachów, kształtów.  W strefie zdrowia osoby starsze mogą poćwiczyć na specjalnych urządzeniach. W ogrodzie zapachu rosną rośliny o intensywnej woni, zarówno kwiaty jak również zioła. Ogród dźwięku to szum drzew i wody w strumieniu, śpiew ptaków oraz chrzęst żwiru pod stopami. W strefie zapachowo-dotykowej znajdziemy rośliny o różnym kształcie i fakturze liści, wydzielające intensywny zapach, a w ogrodzie smaku możemy obcować z krzewami i drzewami owocowymi. Strefa baśni i legend o Muszynie to najmłodsza strefa w ogrodach zmysłów, nawiązująca do czasów i wierzeń mieszkańców Państwa Muszyńskiego.

Wrota Beskidu Małego

Koncerty w ramach Nocy przebojów czy pokazy filmów w wakacyjnym cyklu kina plenerowego Kino Nocnych Parków, to przykłady wydarzeń, które po rewitalizacji zagościły  w krajobrazie Parku Miejskiego w Wadowicach. To miejsce niezwykłe, które w znacznej mierze przypomina bardziej las z wytyczonymi alejkami niż miejski park - co jest jedną z jego największych zalet. 

Park Miejski w Wadowicachfot. Dariusz Dorman

Po gruntownej rewitalizacji w parku zadbano o naprawdę bogatą infrastrukturę do zabaw dla dzieci. Są ławki, oświetlenie i informacje o żyjących tu zwierzętach. Wzmocniono i odnowiono kopiec im. Adama Mickiewicza. Są także altany, jest scena w nowej muszli koncertowej, a przed samym parkiem działa kort tenisowy. Łatwo tu zaparkować, a jeśli macie zamiar spędzić w Wadowicach więcej niż jeden dzień to można spokojnie pospacerować po parku.

Dziś tak jak w okresie międzywojennym - czasie jego największego rozkwitu wadowiczanie mogą tu spędzać przyjemne chwile na festynach, zabawach czy odpoczynku.

Planeta Miechów, ale kosmos!

Kosmiczny planetarny plac zabaw w Miechowie robi ogromne wrażenie. Nie dziwi więc fakt, że przyjeżdżają tu maluchy nawet z Krakowa. Plac zabaw został stworzony z ogromnym rozmachem i niesamowitą wyobraźnią.

Park Miejski w Miechowiefot. Mikołaj Górecki

Centrum placu zabaw stanowi konstrukcja przypominająca słońce. Kolejne elementy, także przemawiają do wyobraźni: ziemia, czyli stalowa kopuła, księżycowa baza rakietowa, planeta obcych, międzyplanetarna stacja kosmiczna oraz trzy różne mostki linowe, trampoliny  w gruncie, zestaw gimnastyczny i tunele. To trzeba zobaczyć na własne oczy.

Park Miejski w Miechowie przeszedł współfinansowaną z Funduszy Europejskich metamorfozę. Dzięki przeprowadzonym pracom mieszkańcy zyskali atrakcyjną przestrzeń do rekreacji  i aktywności na świeżym powietrzu. Zachęcają do tego nowe alejki, system fontann przy głównym trakcie spacerowym oraz przy placu centralnym, a także liczne elementy małej architektury i otaczająca zieleń – w parkowej przestrzeni nasadzono ponad 1,7 tys. drzew  i krzewów. Dotacja umożliwiła przebudowę wizytówki parku – stawu z wyspą, do której prowadzi nowy drewniany mostek.

Zielone serce Miechowa jest dostępne dla wszystkich – pamiętano o potrzebach osób starszych, z niepełnosprawnościami czy rodzicach przywożących małe dzieci w wózkach spacerowych, którzy bez przeszkód skorzystają z uroków odnowionego parku.

PARKujemy po Małopolsce

To przykłady udanych rewitalizacji małopolskich parków i skwerów. Uzdrowiska, miasta, zamki i pałace z przyległymi parkami są znakiem rozpoznawczym naszego regionu, dlatego Samorząd Województwa Małopolskiego od lat inwestuje w ich rozwój. Dzięki środkom unijnym można coraz przyjemniej spędzać w nich czas, a ponieważ spacer w otoczeniu przyrody daje ogromne korzyści dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego warto o nich pamiętać  i je odwiedzać.