Małopolski GISDay coraz bliżej!

14.11.2022
Już w najbliższą środę, 16 listopada br. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbędzie się niezwykłe wydarzenie: Małopolski GISDay – Przestrzeń wokół nas. GISDay, czyli Światowy Dzień GIS, to międzynarodowe święto użytkowników systemów informacji przestrzennej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia Województwo Małopolskie zaprezentuje elementy nowego systemu geoinformatycznego – portalu Mapy Małopolski.

Infografika promująca GISDay w Małopolsce

GISDay to cykliczne, coroczne wydarzenie, które odbywa się zawsze w trzecią środę listopada, w ramach Tygodnia Świadomości Geograficznej. W jego ramach do organizacji konferencji naukowych dotyczących informacji przestrzennej na całym niemal świecie włączają się różne ośrodki akademickie, a także szkoły.

W tym roku w naszym województwie w organizację wydarzenia na poziomie akademickim po raz pierwszy włączyło się Województwo Małopolskie - na prośbę Rektora Uniwersytetu Rolniczego, prof. Sylwestra Tabora. Współorganizatorami, poza Uniwersytetem Rolniczym, są również inne uczelnie krakowskie: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny, Politechnika Krakowska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. W organizację wydarzeń związanych ze Świętem GIS w Małopolsce włącza się także Szkoła Podstawowa im. Bohaterskich Dzieci Warszawy w Pyzówce w powiecie nowotarskim.

Mapy Małopolski

W czasie regionalnej odsłony GISDay Województwo Małopolskie zaprezentuje wybrane elementy nowego systemu geoinformatycznego - portalu Mapy Małopolski. Serwis ten jest następcą popularnej Małopolskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej i powstaje w ramach projektu Regionalnego Systemu Cyfrowych Rejestrów Geodezyjnych. Jest tworzony w oparciu o aktualne dane i rejestry publiczne, we współpracy z zaproszonymi do udziału w projekcie Starostwami Powiatowymi i Gminami. System zostanie uruchomiony na początku 2023 roku. GISDay będzie więc doskonałą okazją przetestowania wybranych funkcji portalu, czy udziału w poświęconych mu warsztatach.

Przestrzeń wokół nas

Główna konferencja Małopolski GISDay pod hasłem „Przestrzeń wokół nas” odbędzie się w środę 16 listopada br. w auli Centrum Kongresowego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (Al. 29 Listopada 46, Wydział Leśny). Rejestracja od godziny 07:30.

Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne: Małopolska, Środowisko oraz Space&GIS. Po każdej z sesji zaplanowano konkursy, w których będzie można wygrać cenne nagrody! By je zdobyć, warto uważnie słuchać prelekcji - pytania będą związane z tematyką każdego z przeprowadzonych wykładów. Pojawią się także pytania z zakresu wiedzy o Małopolsce.

Poza konferencją, w czasie której będzie można wysłuchać prelekcji naukowców, przedstawicieli różnych instytucji i firm, odbędą się także warsztaty praktyczne, dotyczące specjalistycznych narzędzi wspomagających zarządzanie informacją przestrzenną - w tym powstającego wojewódzkiego geoportalu - Mapy Małopolski.

Program i rejestracja

Harmonogram wydarzenia i rejestracja są dostępne na stronie internetowej Organizatora - Uniwersytetu Rolniczego pod tym linkiem. Rejestracja jest bezpłatna.

Inicjatorami i patronami GISDay są firmy: Esri, National Geographic Society i Association of American Geographers.

Projekt Regionalny System Cyfrowych Rejestrów Geodezyjnych został dofinansowany w ramach RPO WM 2014-2020.