MłodziMałopolanie.EU - filmowe podsumowanie projektu

10.06.2021
​Uczestnicy projektu, czyli jedyna w kraju młodzieżowa rada ambasadorów Funduszy Europejskich, to uczniowie 18 szkół z naszego województwa. Rada Młodych Małopolan powołana została z inicjatywy wicemarszałka województwa Łukasz Smółka. Po cyklu wydarzeń online, konsultacji, spotkań z przedstawicielami Samorządu i Komisji Europejskiej, uczestnicy mogli poznać się i porozmawiać na żywo.

#MłodziMałopolanie.EU

W duchu wartości Unii Europejskiej, z których najważniejsze są włączenie społeczne, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność i niedyskryminacja, Młodzi Małopolanie wspólnie zwiedzili wystawy „W stronę światła” oraz „W stronę ciemności” w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI Cracow. Wystawiając swoje zmysły na liczne próby, mieli okazję przekonać się, jak bardzo mogą one nas zawodzić i z jakim wyzwaniem musimy się zmierzyć, gdy „wyłączymy” jeden z nich - na przykład poruszając się w całkowitej ciemności. To doświadczenie pomogło uświadomić młodzieży, jak ważną rolę odgrywa dostępność nie tylko w projektach unijnych, ale także na co dzień. 

Kolejną z przygotowanych atrakcji była ,,Historia pieniądza” w Krakowskim Salonie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego. Uczniowie mieli okazję dotknąć sztaby złota, zobaczyć ciekawe monety i banknoty, poznać rody bankierów i dzieje polskiej bankowości. Ekspozycja stała się punktem wyjścia do dalszych przemyśleń na temat roli pieniądza w społeczeństwach, w tym także Funduszy Europejskich dla krajów wspólnoty. 

Wspólną przygodę Młodych Małopolan zwieńczyło spotkanie, na którym podsumowaliśmy działania zrealizowane w ramach inicjatywy, a młodzież podzieliła się refleksjami o korzyściach, jakie przyniósł im udział w Radzie.