Mobilny Punkt Informacyjny w Szczawnicy – kolejki pod Kolejką

10.08.2019
Sobotnią atrakcją u stóp Palenicy były … Fundusze Europejskie! Plenerowe konsultacje nt. unijnych dotacji przyciągnęły zarówno mieszkańców, jak i wakacyjnych turystów na plac pod Koleją Linową.

Na zdjęciu widoczny jest tłum ludzi przechodzący obok Mobilnego Punktu Informacji Publicznej w miejscowości Szczawnica

Tour de Małopolska

Szczawnica to ósmy przystanek na letniej trasie Mobilnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Nasi eksperci udzielili już setki weekendowych porad. Najczęściej padają pytania o środki finansowe, które mogą pomóc w rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej lub rozwój prowadzonej firmy.

Byłem przekonany, że środki unijne to inwestycje w drogi, czy inne duże przedsięwzięcia. Po rozmowie ze specjalistą od Funduszy okazało się, że mogę plany wobec mojej firmy sfinansować z „Bonów na innowacje”, na które trwa teraz nabór wniosków

– opowiadał po konsultacji zaskoczony pan Krzysztof.

Rzetelna informacja - hitem sezonu

Szczawnica jako atrakcyjna miejscowość uzdrowiskowa w weekendy przeżywa prawdziwe oblężenie turystyczne. Na konsultacje do naszego Punktu trafiali więc zarówno mieszkańcy, jak i osoby z odległych zakątków Małopolski.

Jesteśmy na urlopie, ale przechodziliśmy w pobliżu i żona namówiła mnie na wizytę w Punkcie. Jedna rozmowa, a ile potrzebnych informacji można zyskać!

– mówił w sobotę pan Jakub.

Oprócz specjalistów, którzy na co dzień pracują w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich, konsultacji udzielali przedstawiciele takich instytucji, jak: Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Bank Gospodarstwa Krajowego. Wszystko po to, by osoby, które szukają wsparcia, otrzymały informację zgodnie ze swoimi potrzebami, a te jak wiadomo bywają różne.

„Opaska życia” w centrum uwagi

O projekcie „Małopolski Tele-Anioł” wspierającego osoby niesamodzielne słyszało już wielu Małopolan – w radiu, od znajomych, czy z innego źródła. W czasie takich wydarzeń jak w Szczawnicy mieszkańcy mogą dopytać ekspertów o warunki udziału, dokumenty potrzebne do zgłoszenia, sposób działania systemu tele-opieki. Pod Palenicą wiele osób wykorzystało okazję i pobrało lub złożyło u przedstawicieli projektu formularze zgłoszeniowe, które są niezbędne do zakwalifikowania kolejnych podopiecznych do Tele-Anioła.

A Ty, ile wiesz o Funduszach?

Swoja wiedzę o Unii Europejskiej, funduszach unijnych i inwestycjach dzięki nim zrealizowanych mogli sprawdzić w konkursach i quizach odwiedzający naszą strefę atrakcji. Do wspólnej zabawy włączali się dorośli i dzieci – ba! nawet całe rodziny, które drużynowo rywalizowały o zwycięstwo.