Mury pną się do góry - Cogiteon w budowie

09.09.2021
Są pierwsze fundamenty, jest pierwsza ściana. Od pięciu miesięcy w Krakowie trwa budowa siedziby Małopolskiego Centrum Nauki. Powstała też pierwsza filmowa relacja z placu budowy.

Przy Bora-Komorowskiego będzie m.in. interaktywna wystawa o naukowych marzeniach człowieka z ponad setką eksponatów, 6 laboratoriów, 2-hektarowy park i ogród na dachu. Zanim z centrum popularyzacji wiedzy skorzystają dzieci i młodzież, swoją pracę muszą wykonać budowlańcy.

DSC_0460.JPG

W pierwszym odcinku nowej filmowej serii „Cogiteon w budowie” inwestycja prezentowana jest z perspektywy maszyn, które wspomagają budowę – koparek, wozideł i dźwigów. Dzięki spektakularnym ujęciom z lotu ptaka można zobaczyć zakres budowy, a dzięki zdjęciom poklatkowym (timelapsom) prześledzić postęp prac. Film dostępny jest na youtube’owym kanale instytucji: 

Budowa z drona: koparki, dźwigi, wozidła

Cogiteon w swoich mediach społecznościowych (Facebooku oraz Twitterze) regularnie publikuje informacje o przebiegu inwestycji. Od teraz robi to również w filmowej oprawie.

DSC_0500.JPG

Duża część przyszłej siedziby centrum będzie się znajdować pod ziemią. Dlatego aktualnie najbardziej zaawansowane są prace ziemne. Od południowej strony, gdzie będzie można wejść na zielony dach z trybunami, stoi już pierwsza ściana fundamentowa. Docelowo znajdzie się ona pod poziomem gruntu. Od tej strony budynek będzie najszerszy, ale jednocześnie najniższy.

Planowo obiekt będzie dostępny dla publiczności w 2023 roku. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Województwa Małopolskiego.