O Funduszach Europejskich na krynickim deptaku

15.06.2019
Sobotni żar lejący się z nieba nie przeszkodził mieszkańcom Krynicy i odpoczywającym w mieście turystom w odwiedzeniu Mobilnego Punktu informacyjnego Funduszy Europejskich, który przez cały dzień działał na krynickim deptaku.

Na pierwszym planie zdjęcia widoczne są cztery osoby siedzące przy biurku. Od lewej strony znajduje się siedzący mężczyzna, następnie widoczne są dwie kobiety. Jedna trzyma w ręce myszkę od laptopa. Po prawej stronie znajduje się stojący mężczyzna z plecakiem. Na biurku widoczne są artykuły biurowe oraz laptop. W tle można zauważyć powiewającą flagę Unii Europejskiej, a ponadto krzewy.

Po pierwsze informacja

Informacji nt. możliwości pozyskania dotacji unijnych udzielali specjaliści z Mobilnych Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich, którzy między innymi doradzali gdzie szukać dofinansowania na założenie własnego biznesu, kiedy i jak starać się o wsparcie finansowe na rozwój firmy czy dotacje na projekty proekologiczne. Ponadto bezpłatnie konsultowali jak przygotować wniosek, prowadzić i rozliczyć projekt.

Pani Anna z pobliskiego Tylicza chciałaby założyć przedszkole „Letnia przygoda”. Dziś specjalnie przyjechała do Krynicy, aby dowiedzieć się, jakie ma szanse na dofinansowanie swojego projektu.

Do Tylicza  przyjeżdża bardzo dużo rodzin z dziećmi, niestety nie wszystkie podzielają pasję rodziców do długich pieszych wędrówek -  zwraca uwagę Pani Ania – dlatego planuję założyć przedszkole, w którym dzieci spędzą twórczo czas na świeżym powietrzu, a rodzice pójdą spokojnie w góry czy na narty. To moja odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. – dodaje.

Kierunek Kariera – rozwiń się

Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się stoisko projektu Kierunek Kariera. Tu można było porozmawiać z  doradcą i dowiedzieć się jak  otrzymać dofinansowanie do szkoleń językowych, komputerowych, kursów prawa jazdy czy szkoleń zawodowych.

,,Kierunek Kariera”, to projekt oferujący specjalistyczną usługę doradczą pn. Bilans Kariery, czyli: bony szkoleniowe. Możesz skorzystać, jeśli jesteś: osobą pracującą lub prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudniasz pracowników; masz powyżej 25 lat i posiadasz wykształcenie, co najwyżej na poziomie ukończonego liceum lub technikum (łącznie z maturą) lub masz powyżej 50 lat i dowolne wykształcenie; mieszkasz i pracujesz w Małopolsce. 

Dla tych, co wracają

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, realizuje także projekty, w których możliwy jest rozwój kompetencji i kwalifikacji osób dorosłych oraz nowy start osób powracających do Małopolski z zagranicy. Dla nich przygotowano projekt „Nowy Start w Małopolsce”, w którym oprócz Bilansu Kariery można uzyskać pomoc w znalezieniu dofinansowania na dalszy rozwój, zatrudnienie i osiedlenie się na stałe w Małopolsce.

Twój Partner w biznesie

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. informowała o możliwości wzięcia udziału w projektach współfinansowanych ze środków UE, które MARR realizuje obecnie, jak też planuje realizować w przyszłości. Była możliwość skorzystania z konsultacji w zakresie związanym z dokumentacją konkursową, przygotowaniem biznesplanów, projektów, itp.

  • Projekt Dobry Czas na Pracę – projekt skierowany do osób powyżej 30 roku życia, niepracujących, które chcą podnieść swoje kwalifikacje i znaleźć zatrudnienie.
  • ,,Dobry Czas na Biznes” dla osób zakładających działalność gospodarczą w wieku 30 lat i więcej
  • ,,Lider CSR – zarządzanie wiekiem” dla przedsiębiorców.
  • Małopolskie bony rozwojowe
  • Projekt Akademia Menadżera - skierowany jest do właścicieli, kadry zarządzającej oraz pracowników objętych planami awansu z MŚP.
  • Projekt Dobry Czas na Adaptację do Zmian – w ramach projektu osoby zwolnione z przyczyn nie dotyczących pracownika, przewidziane do zwolnienia, zagrożone zwolnieniem lub odchodzące z rolnictwa mogą uzyskać wsparcie doradcze i szkoleniowe, które ułatwi utrzymanie lub podjęcie zatrudnienia.

Pod skrzydłami Tele – Anioła

Nie zabrakło także informacji o Małopolskim Tele-Aniele – projekcie mającym na celu pomoc dla osób niesamodzielnych, które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku, powinny być objęte stałą opieką.
Pan Jerzy opiekuje się schorowanym Ojcem. Na co dzień pracuje zawodowo, niestety w tym czasie starszy Pan zostaje bez opieki, a jego stan ostatnio znacznie się pogorszył.

„Nie wyobrażam sobie żeby mój Ojciec trafił do Domu Opieki, dopóki jego stan nie będzie wymagał hospitalizacji chce aby pozostał ze mną. Ostatnio kolega podrzucił mi artykuł o małopolskim Tele Aniele. Jest okazja, więc przyszedłem zapytać czy mój Tata mógłby wziąć udział w projekcie”

– mówi pan Jerzy.

Na krynickim deptaku można było także wziąć udział w lekcjach europejskich, warsztatach ekologicznych i zabawach z cennymi i atrakcyjnymi nagrodami.