Przeżyjmy to jeszcze raz! – IX edycja DOFE w Małopolsce

11.10.2022
Inspirująco, ciekawie i różnorodnie - tak chyba najtrafniej można podsumować weekend Dni Otwartych Funduszy Europejskich w naszym regionie. Kto był i skorzystał, ten na pewno to potwierdzi. Kto przegapił - żałuje i czeka na przyszłoroczną (jubileuszową!) odsłonę akcji.

Nakręcają nas Fundusze Europejskie

Od piątku do niedzieli w całym regionie otwarły się dla mieszkańców liczne unijne projekty. Była okazja, by zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych - jak oczyszczalnia w Tylmanowej - czy za kulisy teatrów w Krakowie i Tarnowie oraz krakowskiej opery. Wiele instytucji oferowało bezpłatne zwiedzanie swoich obiektów lub atrakcyjne zniżki. Najmłodsi mogli wybierać spośród bogatej oferty specjalnie do nich skierowanych zajęć, warsztatów i gier. 

FUNdusze w plenerze

Tegoroczny weekend DOFE był także okazją do aktywnego spędzenia wolnego czasu na powietrzu, np. podczas rajdu rowerowego i pieszej wędrówki śladami unijnych inwestycji w Gminie Biecz. Ci, którzy odwiedzili edukacyjną bacówkę w Kokuszce, mogli zaś poznać tajniki wytwarzania oscypka, bundzu i bryndzy. Przyszli naukowcy mogli zaś różnymi zmysłami doświadczać na sobie zjawisk fizycznych i przyrodniczych w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń im. S. Lema.

Małopolscy filmowcy nagrodzeni

Miłą niespodziankę przyniósł niedzielny finał akcji, w czasie którego ogłoszono wyniki dwóch konkursów filmowych zorganizowanych w ramach tegorocznej edycji DOFE. W konkursie dla społeczeństwa - „Bliżej niż myślisz” - III miejsce zdobyła Aleksandra Tybon, autorka materiału „Fundusze Unijne w Tarnowie”. Zwycięzcą rywalizacji dla Beneficjentów - „Pokaż swój projekt” został zaś Związek Euroregion „Tatry” i jego produkcja „Bezpieczeństwo przede wszystkim” .

Młodzi Ambasadorzy Funduszy Europejskich

W obchody tegorocznej edycji DOFE aktywnie włączyli się uczestnicy projektu #MłodziMałopolanie.EU. Przy wsparciu swoich nauczycieli oraz we współpracy ze specjalistami z małopolskiej sieci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich przygotowali lekcje europejskie, które samodzielnie przeprowadzili dla swoich kolegów i koleżanek w 5 szkołach średnich: I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Orkana w Limanowej, Zespole Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Miechowie, II Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Chrzanowie, Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach i Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wybranych wydarzeń IX edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Małopolsce: