Przyjazd pociągu CEE do Krakowa

23.09.2021
W czwartek, 23 września do Krakowa przyjechał specjalny pociąg ekspresowy CEE „Łącząc Europę”. W wydarzeniu na Dworcu Głównym w Krakowie wziął udział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Specjalny pociąg PCC wjeżdżający na dworzec Kraków Główny.

Pociąg ekspresowy „Łącząc Europę” jest jedną z kluczowych inicjatyw Europejskiego Roku Kolei 2021, która ma pokazać liczne korzyści płynących z transportu kolejowego, zarówno w sektorze przewozów pasażerskich, jak i towarowych

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Wicemarszałek Łukasz Smółka stoi na dworcu z uczestnikami uroczystości. Wszyscy trzymają duże flagi Polski i Unii Europejskiej.

Kolej to jedna z najbardziej zrównoważonych form transportu, a jej upowszechnienie w całej Europie jest niezwykle ważne dla osiągnięcia celów Europejskiego Zielonego Ładu. Rok 2021 został oficjalnie ogłoszony Europejskim Rokiem Kolei, a w Dniu Europy (9 maja) Komisja Europejska przedstawiła trasę i poszczególne stacje ekspresu „Łącząc Europę”.

Pociąg składający się z sześciu wagonów wyruszył z Lizbony 2 września i zakończy podróż 7 października w Paryżu. Po drodze zajedzie do ponad stu miast w 23 państwach członkowskich i w trzech sąsiadujących z UE krajach europejskich. Operatorzy kolejowi z różnych państw członkowskich UE połączyli siły, aby zrealizować tę bezprecedensową podroż koleją zaplanowaną na 36 dni. 

Specjalny pociąg PCC wjeżdżający na dworzec Kraków Główny.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej razem z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką odwiedzili wystawę w Narodowym Banku Polskim, hejnalicę Bazyliki Mariackiej, oraz historyczne centrum Krakowa. Następnie specjalnie przygotowanym pojazdem szynowym przejechali na miejsce  nowych inwestycji kolejowych na krakowskich Grzegórzkach. 

pociag-230921-4.jpg

Seria podcastów „Next Stop” dotycząca Europejskiego Roku Kolei 2021, przygotowana wiosną przez stażystów KR-u, dostępna jest tutaj

Tu  można dowiedzieć się więcej o inicjatywie KR-u „Zielony Ład w terenie”.