Przyszłość dla przeszłości

01.04.2021
Małopolska to region niezwykle bogaty w wyjątkowe skarby dziedzictwa, które zachwycają zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata. Unikatowe, pełne skarbów zabytki nierzadko wpisane na listę UNESCO, potrzebują odpowiedniej ochrony. Kluczową rolę w ich renowacji odgrywają środki unijne.

Dziedzictwo kulturowe to ważna część życia i działalności każdego z nas. Jesteśmy zobowiązani, żeby troszczyć się o wartości przekazane nam przez przodków i zachować je dla następnych pokoleń. Częścią naszej wspaniałej historii, tradycji i kultury, są małopolskie zabytki, które zachwycają turystów z całego świata. Dzięki Funduszom Europejskim chronimy te wyjątkowe skarby dziedzictwa, aby mogły zachwycać przez kolejne lata, być świadectwem naszej historii i przyczynić się do zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego

– mówi Witold Kozłowski Marszałek Małopolski. 

Grafika przedstawia sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na grafice napis: Fundusze Europejskie Bezcenne Skarby Małopolski.

Fundusze ratują sakralne zabytki

W Małopolsce nie brakuje obiektów sakralnych o dziejowym znaczeniu. Wiele z nich przetrwało nie jedną historyczną zawieruchę. Nie dla wszystkich zabytków upływający czas był jednak łaskawy. Wielu nie udało się uniknąć postępującej degradacji i dziś wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i renowacji. Ważnym sojusznikiem w walce z upływającym czasem okazały się środki unijne.  

Bezcenna pomoc

Od 2014 roku na ochronę zabytków sakralnych pozyskano blisko 140 mln zł, w tym czasie zrealizowano 50 projektów. Dzięki tym środkom kościoły i zakony realizują różnorodne projekty: od digitalizacji bibliotek, instalacji systemu ochrony kościołów drewnianych, poprzez termomodernizację, kompleksowe renowacje czy nawet odbudowę części klasztorów (Opactwo Ojców Benedyktynów w Tyńcu). Warto podkreślić, że projekty realizowane są zgodnie  z potrzebami osób z niepełnosprawnościami, przez co coraz więcej miejsc na historycznej  i kulturowej mapie Małopolski jest dostępnych dla wszystkich. 

Małopolska może pochwalić wieloma wspaniałymi zabytkami. Dzięki unijnym środkom odnawiamy i zabezpieczamy je przed nieuchronnym upływem czasu. Czerna, Kalwaria Zebrzydowska, czy klasztor Ojców Franciszkanów w Krakowie – to tylko przykłady obiektów, które do tej pory przeszły niezbędne prace renowacyjne za sprawą Funduszy Europejskich. Zabytki są naszą dumną, a ich ratowanie to nasz obowiązek. Tym bardziej, że droga  do zdobycia dofinansowania wcale nie jest trudna

– mówi Łukasz Smółka Wicemarszałek Małopolski. 

Ad exemplum

To między innymi dzięki wsparciu Funduszy Europejskich swoją dawna świetność odzyskały i nadal odzyskują: klasztor przy Bazylice Domu Bożego w Miechowie, nieremontowany od 50 lat Klasztor OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, krużganki klasztoru OO. Dominikanów w Krakowie, Bazylika i Klasztor OO. Franciszkanów, czy miejsce zupełnie wyjątkowe – Klasztor Sióstr benedyktynek w Staniątkach. Natomiast w Muszynie stworzono coś niepowtarzalnego – Muszyńskie Ogrody Biblijne, które co roku przyciągają tysiące turystów. Dzięki unijnym dotacjom Dom Pielgrzyma przy Klasztorze w Czernej ogrzewany jest z płytkiej geotermii. Dofinansowane zostały także podobne projekty realizowane między innymi w Centrum JP II w Krakowie, w klasztorze sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu, czy u Norbertanek w Imbramowicach, gdzie za dotacje z Unii Europejskiej odrestaurowano zabytkowy spichlerz i klasztorny dziedziniec. Ale to nie wszystko - turyści mogą podziwiać panoramę miejscowości z wyremontowanej wieży kościelnej.

Chronimy to, co najcenniejsze

„Fundusze Europejskie. Bezcenne Skarby Małopolski” - to hasło pierwszej odsłony, tegorocznej kampanii promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce. Na billboardach, w prasie, radiu i telewizji pokażemy przykłady obiektów, które odnowiono dzięki unijnym środkom. 

 1. Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej 
  Zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej to ważne kulturowo i duchowo miejsce Małopolski. Corocznie odwiedza je ponad milion turystów i pielgrzymów. Na okolicznych wzgórzach, wokół bazyliki i klasztoru, znajdują się 42 kapliczki i kościoły tworzące Polską Kalwarię, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki Funduszom Europejskim odnowiono budynki bazyliki i klasztoru, cztery kaplice oraz kościół Ukrzyżowania. Dodatkowo w zabytkowych budowlach zamontowano instalację przeciwpożarową, monitoring i sygnalizację włamania. Mimo rozmachu prac obiekt zachował swój oryginalny charakter i nadal harmonijnie wpisuje się w otoczenie polskich Beskidów.

  Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.jpg

 2. Bazylika w Miechowie
  Bazylika Grobu Bożego wraz z Kaplicą Grobu Bożego położona na Małopolskim Szlaku Bożogrobców na Wyżynie Miechowskiej jest najważniejszym zabytkiem Miechowa. Dzięki wykonaniu kompleksowego remontu konserwatorskiego elewacji dawną świetność odzyskały Klasztor oraz Dom Generałów. Odnowiono freski ścienne pokrywające wewnętrzną powierzchnię kopuły w Kaplicy Grobu Bożego będącej gotycko-renesansową kopią kaplicy  w Jerozolimie.

  Bazylika w Miechowie.jpg

 3. Kościół w Szynwałdzie
  Kompleksowa renowacja kościoła parafialnego w Szynwałdzie trwała trzy lata, a realizacja tych prac była możliwa dzięki Funduszom Europejskim. Odnowiona została elewacja, wymieniono poszycie dachowe wieży, konserwacji poddano stalowe okiennice i wiele detali architektonicznych, wykonano odwodnienie, nowe ogrodzenie. Otoczenie zmieniło się nie do poznania.

  Kościół w Szynwałdzie

 4. Bazylika w Tuchowie 
  Tuchowska bazylika to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w Małopolsce. Dzięki środkom unijnym wyremontowano tu nie tylko budynek kościoła, ale także najbliższe otoczenia XVII-wiecznej zabytkowej bazyliki i świetlicę środowiskową. Ponadto bazylika zyskała nową iluminację wieży, placu oraz najpiękniejszych elementów świątyni.

  Bazylika w Tuchowie.jpg

 5. Klasztor w Czernej
  Klasztor karmelitów Bosych w Czernej i sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej położony jest w sąsiedztwie parku krajobrazowego Dolinek Krakowskich i stanowi największy ośrodek pielgrzymkowy w Małopolsce Zachodniej. Przy klasztorze powstał kompleks trzech budynków, tworzących nowoczesny Dom Pielgrzyma, a dzięki środkom unijnym jest on ogrzewany z zastosowaniem płytkiej geotermii.

  Klasztor w Czernej

 6. Klasztor Franciszkanów w Krakowie
  Zabytkowe krużganki u Ojców Franciszkanów mają znaczenie nie tylko dla Krakowa, ale i całej Europy Środkowej. Klasztor jest jednym z najstarszych takich miejsc w Polsce, ważnym dla polskiej kultury. To obiekt o wybitnych walorach historycznych i artystycznych. Dzięki Funduszom Europejskim renowacji doczekały się XV-wieczne freski, witraże, kamienne epitafia i galeria biskupów krakowskich. Swoje miejsce znajdą tu takie wydarzenia jak: Dni Franciszkańskie, Dni Małopolski Szlak Kulturowy, Szlak Młodej Polski, Szlak Historii Starego Miasta, Cracovia Sacra, Muzyka w Starym Krakowie, czy Szlak Historii Metropolii Krakowskiej.