Rozgrzewka z Funduszami Europejskimi Przystanek: Dąbrowa Tarnowska i Olkusz!

18.05.2023
Jeżeli interesuje Cię wsparcie ze środków unijnych, masz mnóstwo pytań i szukasz na nie odpowiedzi, a do tego mieszkasz w Dąbrowie Tarnowskiej lub Olkuszu nic bardziej prostego! W najbliższy weekend zapraszamy do udziału w „Rozgrzewkach z Funduszami Europejskimi” i skorzystania z konsultacji ze specjalistami ds. Funduszy Europejskich.

Grafika promująca wydarzenie i zawierająca tekst Rozgrzewka z Funduszami Europejskimi: 20 maja, Dąbrowa Tarnowska, 21 maja, Olkusz

Warto wiedzieć

Udział w naszych wiosennych „Rozgrzewkach z Funduszami Europejskimi”  to niepowtarzalna okazja, aby poznać szczegóły nowego programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”. Dowiedzieć się: kto, kiedy i na co będzie mógł uzyskać dofinansowanie oraz gdzie szukać informacji na temat ogłaszanych konkursów i szkoleń prowadzonych w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w Małopolsce. Na wszystkich zainteresowanych czekać będą eksperci z dużą porcją praktycznej wiedzy na temat nowego programu. Ponadto biorąc udział w lekcjach europejskich możecie sprawdzić swoją wiedzę na temat wspólnoty i Funduszy Europejskich w Małopolsce.   

Ale to nie wszystko

W Dąbrowie i w Olkuszu zaprezentują się także beneficjenci europejskiego wsparcia. Będzie można porozmawiać z tymi, którzy z sukcesem zrealizowali unijne projekty i teraz dzielą się praktycznymi wskazówkami.  

Zainteresowani szkoleniami i kursami organizowanymi w ramach projektu „Kierunek Kariera”  będą mogli na miejscu porozmawiać z przedstawicielem Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Nie zabraknie także tematów związanych z ochroną środowiska. Do dyspozycji uczestników Wydarzenia będą także ekodoradcy z informacjami na temat dofinansowania działań proekologicznych. 

Aktywni dosłownie i w przenośni

Podczas Rozgrzewek zachęcamy do bliższego poznania możliwości, jakie dają nowe Fundusze, ale także do aktywności fizycznej. Każdy zainteresowany może wziąć udział w pokazach i warsztatach z szermierki, łucznictwa, breakdance, spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej czy torach łuczniczych. 

Funduszowe: Dąbrowa Tarnowska i Olkusz 

Dąbrowa Tarnowska - miasto, które trzeba poznać. Największy drewniany kościół w Polsce i fenomenalna synagoga, której historia jest symbolem losów polskich Żydów – to wizytówki miasta.  Dzięki unijnym inwestycjom z roku na rok staje się ono jeszcze bardziej atrakcyjne dla mieszkańców, inwestorów i turystów. Z ich pomocą w ostatnich latach m.in. przywrócono do dawnej świetności synagogę – perłę architektury Chasydów, wybudowano halę sportową na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji czy wyposażono pływalnię w kolektory słoneczne do pozyskiwania ekologicznej energii.

W Borusowej powstał most łączący Małopolskę z województwem świętokrzyskim. To budowla, która spięła dwa brzegi Wisły i stała się częścią najkrótszej drogi z Tarnowa w kierunku Kielc, a dalej – Warszawy.  Na tę inwestycję od lat czekali mieszkańcy województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Łączna wartość projektu to niemal 28 mln złotych, z czego 23,5 mln zł to środki unijne.
Zmodernizowano Zespół Opieki Zdrowotnej, co podniosło jakość i zwiększyło dostępności świadczonych usług.

Niszczejący relikt minionej epoki w Radgoszczy zyskał nowoczesny oraz stylowy wygląd.  W ramach inwestycji zastosowano odnawialne źródła energii obejmujące gruntową pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną, a także centralę wentylacyjną z rekuperacją, dzięki czemu obiekt jest energooszczędny. Powstał parking, droga dojazdowa, oświetlenie i nasadzenia. W ramach inwestycji zaplanowano pomieszczenia dla: biblioteki, Koła Gospodyń Wiejskich i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz salę multimedialną, świetlicę wiejską wraz z zapleczem socjalnym oraz punkt bezpośredniej pomocy, wsparcia, konsultacji i informacji dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Część obiektu pełni funkcje ośrodka rehabilitacji.

Utworzono Powiatowe Centrum Kompetencji Zawodowych w branży mechanicznej i górniczo hutniczej z uzupełniającą branżą budowlaną. Powstała placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Dąbrowskiego. Przebudowano Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. 

Olkusz – Srebrne Miasto warte zobaczenia o każdej porze roku.  Tu też na każdym kroku widać działanie Funduszy Europejskich.

Podziemny Olkusz to najnowsza atrakcja miasta - na dwóch podziemnych trasach turystycznych na rynku - w podziemiach dawnego ratusza i w piwnicach starostwa - ukazana jest w fantastyczny sposób historia miasta i górnictwa srebra, ołowiu i cynku.

Rewitalizowany z pomocą środków unijnych położony niedaleko Zamek Rabsztyn to cel wielu turystycznych wypraw, podobnie jak punkty widokowe na Pustyni Błędowskiej.

Rynek - serce Olkusza i główny plac miasta. W ostatnich latach przeszedł on gruntowną rewitalizację i teraz prezentuje się wspaniale. Przy okazji odkryto tu ślady dawnego, średniowiecznego Ratusza, z podziemiami. Dwie ściany ratusza zrekonstruowano. Przy nich znajduje się zejście do multimedialnej podziemnej trasy turystycznej. To jeden z dwóch elementów Podziemnego Olkusza.

To tylko przykłady projektów unijnych zrealizowanych w Olkuszu. Warto jeszcze wymienić:

  • modernizację obiektu szkolno-przedszkolnego wraz z rewitalizacją terenów zdegradowanych – Dolinka na Osiedlu Młodych w Olkuszu,
  • Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich,
  • zakup nowych autobusów komunikacji międzygminnej
  • rewitalizację Starego Cmentarza i Parku Czarna Góra.

Zapraszamy!

Sobota, 20.05.2023 r., godz. 11:00, Dąbrowa Tarnowska - plac przed Urzędem Miejskim

Niedziela, 21.05.2023 r., godz. 11:00, Rynek w Olkuszu