Rozgrzewki z Funduszami Europejskimi: zapraszamy do Bochni i Proszowic!

11.05.2023
Rusza wiosenna trasa „Rozgrzewek z Funduszami Europejskimi”. W najbliższy weekend zapraszamy do Bochni i Proszowic. W maju i w czerwcu z informacją o „Funduszach Europejskich dla Małopolski” pojawimy się w 10 miejscowościach regionu. Będziemy inspirować i zachęcać do sięgania po unijne środki z nowego rozdania. Startujemy 13 maja na Rynku w Bochni, a dzień później widzimy się w Proszowicach.

Grafika promująca wydarzenie i zawierająca tekst Rozgrzewka z Funduszami Europejskimi: 13 maja Bochnia, 14 maja Proszowice.

Dlatego warto wziąć udział w rozgrzewkach,…

… bo to niepowtarzalna okazja, aby poznać szczegóły nowego programu „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027”. Dowiedzieć się, kto i na co będzie mógł uzyskać dofinansowanie, w jakim stopniu zmienią się zasady naborów w porównaniu z poprzednią perspektywą, gdzie szukać informacji na temat ogłaszanych konkursów i szkoleń prowadzonych w Punktach Informacyjnych Funduszy Europejskich w Małopolsce.

Na wszystkich zainteresowanych czekać będą eksperci, którzy prowadzić będą bezpłatne, ogólnodostępne konsultacje dla potencjalnych beneficjentów FE w Małopolsce, tj. Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich.

Ruszamy (się)!

Wiosenne imprezy plenerowe będą także zachęcać do aktywności – dosłownie i w przenośni. Każdy z odwiedzających będzie mógł skorzystać z interesującej go atrakcji. Spróbować pokonać lęk wysokości lub zapanować nad emocjami i trafić w 10-kę.

Dla chcących ćwiczyć umysł prawdziwe show przygotuje Małopolskie Centrum Nauki COGITEON. Najmłodszych zaprosimy do kącika zabaw i czekających tam na nich konkursów i atrakcji.

O Funduszach Europejskich blisko domu

Wydarzeniom towarzyszyć będą także lekcje europejskie, konkursy wiedzy na temat UE/FE, działania promujące ekologię, ochronę zdrowia oraz doskonalenie kompetencji. Obecni na wydarzeniach Ekodoradcy będą informować, jak ważne jest otaczające nas środowisko. Zdrowe, rozsądne i zrównoważone zarządzanie nim, dbanie o czyste powietrze, a także o zieleń i gospodarowanie odpadami. Dopełnieniem każdej z imprez będą konkursy, pokazy i inne widowiskowe aktywności, przygotowane przez beneficjentów.

Zapraszamy, także do:

 • Dąbrowy Tarnowskiej, 20 maja
 • Olkusza, 21 maja
 • Gorlic, 27 maja
 • Myślenic, 28 maja
 • Krościenka n. Dunajcem, 3 czerwca
 • Miechowa, 4 czerwca
 • Zatora, 11 czerwca
 • Starego Sącza, 17 czerwca 

Fundusz(l)ove: Bochnia i Proszowice

Bochnia -  miasto Soli i Funduszy Europejskich. Samorządy ziemi bocheńskiej zrealizowały  110 projektów współfinansowanych ze środków unijnych dostępnych dla Małopolski. Wartość projektów sięga 250 mln zł, w tym dofinansowanie unijne to ponad 147 mln zł.

Wśród ważnych dla mieszkańców powiatu inwestycji znalazła się między innymi budowa połączenia drogowe węzła autostradowego A4 Bochnia z DK nr 94, rewitalizacja centrum miasta, rozbudowa  i modernizacja Szpitala Powiatowego w Bochni, czy budowa Tężni Solankowej, która stała się atrakcja turystyczną dla całego regionu.

Tężnia, posiadająca formę niepełnej elipsy, zbudowana jest z naturalnych materiałów m.in. szlachetnego drzewa modrzewiowego i krzewów tarniny. Sercem tężni jest komora inhalacyjna o wysokim stężeniu solanki, która rozpraszana jest w postaci mgiełki. Obiekt posiada także plac zabaw, siłownię na świeżym powietrzu oraz zespół boisk.

Dzięki Funduszom Europejskim mieszkańcy ziemi bocheńskiej korzystają z odnowionych obiektów  na Plantach Salinarnych (Kuźnia i Lodownia salinarna), rowerzyści maja do dyspozycji kilometry nowych tras rowerowych zarówno na terenie miasta jak i w okolicznej Drwini. Z okazji 400-lecia powstania Nowego Wiśnicza wybudowano park u podnóża Zamku Kmitów i Lubomirskich.

Proszowice to drugi przystanek na mapie weekendowych spotkań z funduszami. Miejsce jest nieprzypadkowe, bowiem zarówno miasto, jak i cały powiat proszowicki od lat z sukcesami wykorzystują unijne dotacje. Na terenie powiatu zrealizowano 67 projektów o wartości 149,94 mln zł, przy wkładzie unijnym na poziomie ponad 92 mln zł.

W ostatnich latach stał się on siłą napędową regionu. Dzięki dziesiątkom kilometrów wyremontowanych dróg i nowej obwodnicy Koszyc, mieszkańcy mogą szybciej i wygodniej podróżować. Także ich zdrowie jest lepiej chronione, dzięki modernizacji szpitala i Oddziałów Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach.

W wielu miejscowościach zbudowano nowoczesne hale sportowe i sale gimnastyczne. W Nowym Brzesku dzieci maja nowe przedszkole. Powstały centra rozwoju społecznego (Pałecznica)  i przestrzenie czasu wolnego w Proszowicach.

Rozgrzewki z Funduszami Europejskimi!

13.05.2023 r. Bochnia

 • Początek godz. 11.00
 • Miejsce Rynek w Bochni 

14.05.2023 r. Proszowice

 • Początek godz. 10.00
 • Miejsce Rynek w Proszowicach 

Zapraszamy!