W Myślenicach o Funduszach Europejskich. Korzystam, bo warto

08.06.2019
W Myślenicach letnią trasę po Małopolsce rozpoczął Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

Mieszkańcy miasta, turyści, osoby, zainteresowane unijnymi dotacjami oraz Ci, którzy dzięki nim już zrealizowali swoje zawodowe plany - setki osób pojawiło się na myślenickim Rynku, aby bliżej poznać ofertę Funduszy Europejskich w Małopolsce.

„Dziś w Myślenicach rozpoczynamy letni cykl spotkań z Funduszami Europejskimi. Wierzę, że rozmowy z beneficjentami Regionalnego Programu Operacyjnego i konsultacje ze specjalistami w Mobilnym Punkcie Informacyjnym staną się inspiracją do dalszych działań, a fundusze unijne, które Małopolska będzie miała do dyspozycji po roku 2020, pozwolą na kontynuowanie rozwoju naszego regionu” – powiedział Łukasz Smółka wicemarszałek województwa małopolskiego na myślenickim Rynku.

„Cieszę się, że to właśnie Myślenice stały się pierwszym przystankiem na małopolskiej trasie Mobilnych Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Wokół nas widać jak dużo udało się zrobić w naszym mieście dzięki unijnym dotacjom. Wierzę, że Fundusze Europejskie wspierać będą nasze projekty także w nowej perspektywie.” - podkreślił Jarosław Szlachetka Burmistrz Myślenic.

W wydarzeniu udział brali także Radni Województwa Małopolskiego: Stanisław Bisztyga oraz Robert Bylica.

Prosto o Funduszach

Myslenice08062019-1.jpg

Odwiedzający myślenicki rynek przekonali się, że o unijnych tematach można mówić prosto i zrozumiale. Specjaliści Funduszy Europejskich przez cały dzień odpowiadali na pytania dotyczące możliwości jakie dają Fundusze Europejskie.

„Widać, że mieszkańcy Myślenic są bardzo zainteresowani środkami unijnymi. Pytali przede wszystkim o to, jak sięgnąć po fundusze na założenie działalności gospodarczej, rozwój firmy czy aktywizację zawodową”- podsumowali swój dyżur specjaliści z Mobilnego Punktu Informacyjnego.

Oni już skorzystali

Na myślenickim Rynku swoje projekty prezentowali także  Ci, którzy już sięgnęli po unijne wsparcie.

„Zawsze warto walczyć o swoje marzenia. Na ich realizację pozwoliły mi środki unijne. Dziś pokazuję efekty ich działania” – mówi Pani Magdalena Kędzierska z pracowni artystycznej Inversja.

Pani Magdalena jest jedną z uczestniczek, która otrzymała dofinansowanie do założenia pracowni artystycznej INVERSJA z projektu Podhalański Przedsiębiorca.

Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się stoisko Małopolskiego Tele-Anioła. To oferta dla osób niesamodzielnych, które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku, powinny być objęte stałą opieką – a nie są, bo np. mieszkają same. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, otrzymają oni proste w obsłudze opaski, które pozwolą im wezwać pomoc.

„Osoby zakwalifikowane do projektu otrzymają bezpłatnie opaskę bezpieczeństwa tzw. „opaskę życia”, przy pomocy której w łatwy i szybki sposób będą mogły wezwać pomoc. Dodam jeszcze, że nasz Małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaska, ale także pomoc
w domu dla najbardziej potrzebujących – osób samotnych i tych, którym rodzina nie może zapewnić opieki” – mówi Iwona Pałka z Tele - Anioła

Swoje projekty prezentowała także firma DARIUSZ MAŁEK F.H.U. TIP-TOP, która produkuje wyroby obuwnicze i galanteryjne z innowacyjnego materiału Kyambalo, tkaninie wyrabianej z kory jednej z palm rosnących na Czarnym Lądzie. Z kolei firma DlaWina pokazała swoje piwniczki zapewniające optymalne warunki do przechowywania wina.

Serca najmłodszych skradli Strażacy z Głogoczowa i ich wóz bojowy zakupiony w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska” oraz Ogród Doświadczeń im. Lema i jego naukowe eksperymenty. Były także lekcje europejskie, warsztaty ekologiczne oraz konkursy i zabawy z cennymi  i atrakcyjnymi nagrodami.

Gospodarz daje dobry przykład

Gmina Myślenice sięga z sukcesem po unijne środki. Największą inwestycję w historii miasta udało się zrealizować właśnie dzięki Funduszom Europejskim. Za blisko 163 mln zł

zmodernizowano sieć wodno-kanalizacyjną. Z kolei ponad 8 mln zł dotacji z MRPO pozwoliło na rewitalizację Zarabia. Teraz ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego rewitalizowany jest myślenicki Rynek.

„Chcemy, aby nasze miasto było przyjazne dla mieszkańców, turystów
i inwestorów. Chcemy tworzyć nowe, atrakcyjne miejsce do życia, aktywnego spędzania czasu oraz inwestowania.”  – mówili podczas Wydarzenia przedstawiciele Myślenic.

Tego lata Mobilny Punkt Informacyjny odwiedzi kilkanaście miejscowości. Przeczytaj więcej o letniej trasie Mobilnych Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich  www.fundusze.malopolska.pl/MPI oraz w wydarzeniu na profilu Facebook Małopolska Fundusze Europejskie .