W Wadowicach o Funduszach Europejskich-dają szansę na rozwój

29.06.2019
Sobota w Wadowicach należała do Funduszy Europejskich i ....słońca.

Przez cały dzień można było skorzystać z wiedzy specjalistów z Mobilnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich i dowiedzieć się wszystkiego na temat możliwości jakie oferuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego.

Na zdjęciu widoczna jest kobieta oraz mężczyzna którzy siedzą. Kobieta to ekspert odnośnie Funduszy Europejskich który udziela porad.

Po pierwsze własna firma

Wadowice to powiat silnie inwestujący w nowoczesność i wspierający przedsiębiorczość, działa tu 16,5 tys. firm (3 miejsce w Małopolsce) nie dziwi więc fakt, że najwięcej pytań dotyczyło możliwości założenia własnego biznesu.  Praca „na swoim” to nie tylko sposób na życie, czy szansa na rozwijanie umiejętności  i talentów, ale także niezwykła przygoda, szczególnie dla tych, którzy dopiero są na początku drogi.

Z pewnością jest to bardzo duża szansa na to, aby stanąć na nogi, ale oczywiście trzeba chcieć i naprawdę się postarać. Dobrze, że jest takie wsparcie i można z niego korzystać

- stwierdziła Pani Małgorzata planująca założenie własnego biznesu. Przyszła na  wadowicki Rynek, aby w Mobilnym Punkcie Informacyjnym dowiedzieć się z jakiego unijnego dofinansowania może skorzystać.

To ogromne możliwości, ale trzeba też myśleć o tym, że bez dobrego biznesplanu będzie ciężko dostać dofinansowania

– podziela tę opinię Pan Adam, który od kilku lat prowadzi własną firmę, a teraz myśli o jej rozwoju i szuka możliwości wsparcia dla swoich planów.

Po drugie rozwój

Dużym zainteresowaniem wadowiczan cieszył się też projekt ,,Kierunek Kariera” oferujący specjalistyczną usługę doradczą pn. Bilans Kariery, czyli: bony szkoleniowe (na szkolenia komputerowe, językowe, kursy prawa jazdy, nie będące szkoleniami zawodowymi).

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, przygotował także ofertę dla osób powracających do Małopolski z zagranicy. W ramach projektu „Nowy Start w Małopolsce” oprócz Bilansu Kariery można uzyskać pomoc w znalezieniu dofinansowania na dalszy rozwój,  zatrudnienie i osiedlenie się na stałe w Małopolsce.

Pan Michał kilka lat przepracował w Londynie na budowie. Teraz kiedy wrócił do rodzinnych Wadowic i zaczął szukać pracy znalazł się w nowej dla siebie sytuacji i innych realiach.
Nie chce znów trafić na budowę, ale też nigdy nie pracował w wyuczonym zawodzie geodety. Szuka pomysłu na siebie. Stąd jego dzisiejsza wizyta w Mobilnym Punkcie Informacyjnym.

Po trzecie opieka

Nie zabrakło także pytań dotyczących Małopolskiego Tele-Anioła –  projektu mającego na celu pomoc dla osób niesamodzielnych,  które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku,  powinny być objęte stałą opieką. Odwiedzający interesowali się głównie zasadami rekrutacji do projektu i na czym on szczegółowo polega.

Po czwarte czyste powietrze

Na wadowickim rynku można było także porozmawiać z Eko - doradcą. Zainteresowani wymianą starych „kopciuchów” mogli między innymi dowiedzieć się jak „krok po kroku” ubiegać się o dofinansowanie inwestycji. Udzielane były także informacje na temat stanu jakości powietrza, sposobów jego pomiaru oraz wpływu na zdrowie.

Wystawa, która inspiruje

To nie koniec obecności tematyki unijnej na wadowickim Rynku. Do 7 lipca 2019 r. można oglądać wystawę „Fundusze Europejskie są dobre dla Ciebie”. Bohaterami ekspozycji są małopolscy przedsiębiorcy – beneficjenci unijnych dotacji. Przyjdź i poznaj historie osób, które dzięki Funduszom Europejskim zrealizowały swoje zawodowe plany i marzenia. Może i Ty odważysz się sięgnąć po dotacje i wykorzystasz swoją szansę!